HİNT SİNEMASI BOLLYWOOD

 

HİNT SİNEMASI BOLLYWOOD

Bollywood, Hindistan’daki Mumbai kaynaklı Hint dilindeki film endüstrisine verilen isimdir. Tamil, Telugu, Bengalce, Malayalam, Kannada’daki diğer Hint film endüstrileri ile birleştirildiğinde, üretilen filmlerin sayısı dolayısıyla dünyanın en büyük filmi olarak görülüyor. Filmlerinin satıştaki biletlerinden de anlaşıldığı gibi sinemaya rağbet çok fazla.

Bollywood terimi, Bombay’ı ve Hollywood’u birleştirerek yaratılmıştır. Filmleri genellikle müzikallerdir. Hintliler filmlerde şarkılar ve danslar isterler. Hintli kitleler paraları için tam bir değer beklemektedir. Şarkılar, danslar, ilgi, komedi, cesaret ve heyecanlarını seviyorlar. Hepsi de aradan geçen üç saatlik bir heyecana karıştı. Bu tür filmlere baharat karışımı ‘’masala’’ filmleri denir. Geleneksel Masala yemeği gibi bu filmler de her şeye sahiptir. Dramatik veya komedi tarzında birçok filmler mevcut.

Bollywood’a Hindistan’ın her yerinden insanlar istihdam ediyor. Endüstride binlerce aktör ve aktrisi cezbetmektedir. Modeller ve güzellik yarışmacıları, televizyon oyuncuları, tiyatro oyuncuları ve hatta sıradan insanlar Mumbai’de yıldız olma umudu ve rüyası görüyor.

Bollywood’da yıldızların ünü, tek filmlere dayanılarak hızla artabilir veya düşebilir. Yönetmenler, bir filmin başarısını garanti altına aldığına inanılan günün en popüler yıldızlarını kiralamak için yarışıyorlar. Bu nedenle yıldızlar, bir kere popüler oldukları zaman, birçok filmi aynı anda yaparak ünlerinden yararlanırlar. Aamir Han, oyunculuk, yapımcılık ve yönetmenlik yaparak en dikkat çeken oyunculardan biridir.

Çağımızda hint film sektörünün geleceği daha parlak görünüyor. Warner Bros ve Twentieth Century Fox gibi büyük ABD film şirketleri Hindistan’da ofis kuruyor. Hintli film yapımcılarının Hollywood’un özel efektleri ile rekabet etmeyi zor bulduğu yerlerde, Bollywood’un gelişmesi için büyük alanlara girişimde bulunuyorlar.

Bollywood’da karşılaşılan sorunlar neler?

Bollywood’un en büyük problemi korsanlıktır – insanlar filmleri kopyalar ve bunları satarlar ya da başkalarına ücretsiz olarak gösterirler. Herkes yasal olarak filmi görmek için para harcarsa, endüstri çok daha fazla para kazanırdı. Şu anda Bollywood film yapımcıları bu olayı durdurmanın bir yolunu bulmaya çalışıyorlar. Bir diğer sorun, genç kuşaklar bazen hikâyeleri biraz öngörülebilir buluyor ve benzer masallardan sıkılıyorlar. Film yapımcıları gerçek hayatlarını yansıtmak için hikâyelerini değiştirerek bunu çözmeye çalışıyorlar – Hintli ailelerin çocuklarının şu anda yurtdışında eğitim görüyor olması gibi.

Meşhur Bollywood Oyuncuları

Bollywood oyuncuları endüstride en tanınmış insanlardır. Bunlar toplumun en gençleridir. Bazıları da en iyi yıldızlardan birinin ki gibi bir saç modeline sahip olmak isterken, en sevdiği oyuncunun stilini kopyalayan birini bulurdunuz. Bu adamlar, Dev Anand ve Raj Kapoor’dan Hrithik Roshan ve Ranveer Singh’e kadar, hepsi çağlarında en tanınmış kişiliklerden birkaçı. Kadın meslektaşlarından da insanları güzelliği ile etkileyen Aamir Khan, Priyanka Chopra, Kareena Kapoor ve Aishwarya Rai gibi ekranı her zaman süsleyen aktristler bulunmaktadır.

Diğer yazılar için tıklayınız

 

 

bollywood