MAYA KÜLTÜRÜNE YOLCULUK

20 Mart- 03 Nisan 2018

13 Gece 14 Gün

Mexico City, Teotihucan, Cancun, Chichen Itza, Merida, Uxmal, Campeche, Chicanna, Palenque, Flores, Guetamala City, Panajachel, Antigua, 

Farkımız

  • Evden havalimanından ve havalimanından eve özel transfer.
  • Tur boyunca tüm yemekler ve limitli içecekler.
  • Tura özel kitapcık ve kişiye özel bagaj etiketi.

Lufthansa Havayolları ile

Gidiş

Dönüş

4900 USD

İki Kişilik odada kişi başı

Maksimum 15 katılımcı

Meksika Guatemala Turu

Meksika Guatemala Turu 1.Gün 20 Mart İSTANBUL – FRANKFURT – MEXİCO CİTY

Seyahatimiz sabah erken saatte evlerinizden özel şoförlerimizle Meksika Guatemala turu için  alınmamızı takiben İstanbul Atatürk Hava Limanı dış hatlar terminali Rota Dışı Gezginler kontuarında buluşmamız ile başlıyor. Lufthansa Hava Yollarının  sefer sayılı uçuşuyla saat  Frankfurt’a hareket ediyoruz.  varışımız sonrası saat ‘ta  sefer sayılı uçuş ile Mexico City’e  hareket ediyoruz.17:40 ‘ta varışımız sonrası pasaport işlemleri ve otele transferimiz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 2.Gün 21 Mart  MEXİCO CİTY

Sabah kahvaltısının ardından günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezinin gezilmesi: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Şehir turumuz sonrası Meksiko City’e bir saat mesafede bulunan Teotihuacan’a hareket ediyoruz. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. Tanrıların Yeri anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi’ni; Ölüler Yolu’nu; büyük Tanrı Tüylü Yılan’a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağını; Kelebekler Sarayını görebilirsiniz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 3.Gün 22 Mart  MEXİCO CİTY

Sabah kahvaltısının ardından Chapultepec Parkı’nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesini ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz Aztek Takvimi olarak bilinen dünyaca ünlü dairesel Güneş Taşıdır. Yerel restoranda alacağımız yemek sonrası havalimanına transfer oluyoruz ve yerel havayolları ile Meksika’nın 1974 yılı sonrası inşa edilmiş tatil cenneti Cancun’a uçuyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer olacağız.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 4.Gün  23 Mart  CANCUN  – TULUM  – CANCUN

Sabah kahvaltısının ardından Mayan arkeolojik bölgesi olan Tulum ziyaretini gerçekleştireceğiz.M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Maya’ların Saray ve Tapınak kalıntıları karayip denizinde altın bir kumsalın üzerinde bulmak sizi çok etkileyecek.Öğleden sonra otelimizde herşey dahil sistemde dinlenip güneş kum ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 5.Gün  24 Mart CANCUN – CHICHEN ITZA –  MERIDA

Sabah erken kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz.Bugün öğlen yemeğimiz alışıldık saatimizden biraz daha geç olacak, sonrasında yaklaşık 200 km. mesafedeki Yucatan Yarımadası’nın merkezinde yer alan ve Maya Medeniyeti’ne ait en önemli kalıntılara ev sahipliği yapan Chichen Itza’yı geziyoruz.Bu kalıntıların en ünlüsü olan Kukulkan Piramidi aynı zamanda Mayalar’ın astronomi bilgisinin ne derece ileride olduğunun da bir kanıtıdır. Piramidin cephelerinin her birinde 91 basamak yer almaktadır ve basamakların sayısına tepedeki düzlük de eklendiğinde yıldaki günlerin sayısı olan 365 rakamını buluruz. Ayrıca ilkbahar ve sonbahar ekinokslarının gerçekleştiği günlerde piramide gelen güneş ışıkları, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge oluşturmaktadır. 13. yy’da Toltek istilasına uğramış bu bölgede dağınık bir düzende göreceğimiz Tanrı Kukulkan’a adanmış tapınak El Castillo, Rahibeler Manastırı, Casa Colorada, Savaşçılar Tapınağı bölgenin diğer önemli yapılarıdır. Aztek ve Maya kültürlerinde yaygın olan bir çeşit top oyunun oynandığı top sahası (Pelote günümüzde Fransa’da resmi bir spor olarak oynanmaktadır) ve insan kurbanı kültürünün Chichen Itza’da da varolan bir gelenek olduğuna işaret eden Tzompantli – Kafatası Rafı bulunmaktadır. İnsan kurbanının, Maya kentine Tolteklerle gelen bir gelenek olduğu rivayet edilir. Bu yapıda, duvarlarının üzeri kafatası kabartmalarıyla kaplanmıştır, sonrasında.yerel restoranda yiyeceğimiz öğlen yemeği sonrası Merida’ya hareket ediyoruz, yemeğimiz yol üzerinde tipik bir Meksika kasabası İtzamal’de.Merida turumuza başlıyoruz. Plaza Mayor meydanının etrafındaki sömürge dönemine ait yapıları, Kıta-Amerika topraklarında eski bir piramidin taşları kullanarak inşa edilen ilk katedral San Ildenfonso, Casa de Montejo’nun cephesinin müthiş taş işçiliği, ünlü çan kulesi ile Rahibeler Kilisesi göreceğimiz yerler arasında.

Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

Meksika Guatemala Turu 6.Gün 25 Mart MERIDA – UXMAL – CAMPECHE

Sabah kahvaltısının ardından Merida’nın yaklaşık 80 km güneyindeki Pucc bölgesinde bulunanan ve Tepe anlamıma gelan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki klasik Maya döneminin önemli kentlerinden Uxmal’a doğru hareket ediyoruz. Yönetici Sarayı, Kahin Tapınağı, Rahibeler Manastırı, Kaplumbağalar Evi ve akustiğine hayran olacağınız Nun’s Quadrangle’ni (Rahibe Duvarları) göreceğimiz yerler arasında bulunuyor. Sonrasında sömürge döneminden, XIX. yüzyılın ortasına kadar Yucatan yarımadasının en önemli limanı olan Campeche’e hareket ediyoruz, yürüyerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu şehrin eski mahallelerinin keşfediyoruz.

Akşam yemeği yerel restoranda konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 7.Gün 26 Mart CAMPECHE –  PALENQUE

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyoruz, muhteşem manzaralar eşliğinde sahil şerisini takip ederek Unesco’nun Dünya Kültür Mirasına aldığı bir diğer önemli şehir Palenque’ye doğru yola çıkıyoruz. Öğlen yemeğimiz Palenque’nin hemen girişindeki yerel bir restaurantta. Yemek sonrası şehrin merkezini keşfediyoruz. Öğleden sonra otelimize varış sonrası odalarımıza yerleşiyor ve günün yorgunluğunu dinlenerek atıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 8.Gün 27 Mart PALENQUE

Sabah kahvaltısının ardından UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış harikulade bir Maya antik kenti olan Palenque’nin keşfi için hareket. “Nahuatl” yerli dilinde Quetzal Dağı olarak bilinen Tumbala Dağları’nın eteklerindeki tropikal ormanların arasından fışkıran Palenque harabeleri şüphesiz dünyanın en etkileyici ören yerlerinden birini oluşturmakta. Bu antik kent, Meksika ve Orta Amerika’da ki Maya klasik döneminin en zarif mimari, heykeltıraşlık ve kabartma örneklerini barındırmakta. Palenque, VII. yüzyılda 68 sene hüküm süren kent-devletin en büyük hükümdarı Pacal döneminde altın çağını yaşamış. Çok sayıda yapının arasında Büyük Saray, Kral Pakal’ın mezarının çıkarıldığı Yazıtlı Tapınak-Piramit, Güneş Tapınağı en görkemli olanlardır. Öğlen yemeğimiz için otele dönüyoruz. Öğleden sonra sık orman dokusunun içinde karşımıza cennet gibi çıkacak Misul Ha şelalesine gidiyoruz.

Akşam yemeği yerel restoranda konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 9.Gün 28 Mart PALENQUE  – BONAMPAK  – COROZAL – FLORES

Sabah kahvaltısının ardından erken klasik döneme ait küçük Maya kenti Bonampak’a hareket ediyoruz.Orta Amerika’nın nemli tropikal iklimi nedeniyle, Maya yapılarını bezeyen pek az sayıda duvar resmi günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş. Bonampak, Maya resim sanatının en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden bazılarını barındırmakta. Yan yana üç odadan oluşan ve resimler tapınağı anlamına gelen Templo de las Pinturas’ın duvar ve tavanları çok güzel renkli fresklerle bezenmiş. Gezimiz sonradı Corozal’de sınır geçiş işlemlerini yapıyoruz ve otobüs değiştiriyoruz.Sonrasında Flores’e varıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği yerel restoranda konaklama otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 10.Gün 29 Mart FLORES  – TİKAL – GUATEMALA CITY

Sabah kahvaltısının ardından yağmur ormanlarındaki Peten bölgesinde yer alan ve UNESCO tarafından hem Dünya Kültür Mirası hem de Dünya Doğa Mirası listesine alınmış olan Tikal Ulusal Parkı’na varış. “Ah-Cacao”gibi büyük krallar, Sesler Krallığı Tikal’le birlikte Maya tarihinin önemli bir safhasını oluşturmuşlar. Kuruluşu M.Ö. VI. yüzyıla dayanan antik kent-devleti, altın çağını M.S. 600 ile 900 yılları arasında yaşamış. Tikal matematik, astronomi ve sanat konularında döneminin en gelişkin merkezlerinden biri olmuş. Tikal ören yeri saray, tapınak-piramit, tören platformu, adak taşı, top oyun sahası, teras, stel, yol ve buhar hamamı gibi 3.000 civarında yapıdan oluşmakta. Tikal’de yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, tropikal ormanda kuşların ve maymunların sesi eşliğinde yürüyerek Plaza Mayor Meydanı, Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, yüksekliği 64 metreye ulaşan Orta-Amerika’nın en yüksek piramidi “Çift Başlı Yılan” Tapınağı, Kayıp Dünya Piramidi gibi Tikal’in gün ışığına çıkarılmış en önemli anıtlarının keşfi. Gezinin ardından, havalimanına transfer oluyoruz ve yerel havayolu ile Guatemala City’e uçuyoruz varış sonrası otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 11.Gün 30 Mart GUATEMALA CITY  – CHICHICASTENANGO –  PANAJACHEL

Sabah kahvaltısının ardından  Chichicastenango kasabasına doğru yola çıkıyoruz. 2200 metre yükseklikte, çam ağaçların ortasında yer alan Chichicastenango, yüzyıllar boyunca Guatemala’nın en büyük hazinelerinden birini gizlemiş. Guatemala’da yaşayan en büyük Maya topluluğu olan Quiche’lerin Popol Vuh adlı kutsal kitabı 1800’lerde Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesinde ortaya çıkarılıp İspanyolcaya tercüme edilmiş. Hristiyanlık ve Şamanizm’in bir karışımından oluşan ilginç ayinlerin yapıldığı bu kiliseyi ziyaret ediyoruz. Chichicastenango aynı zamanda Orta Amerika’nın en büyük ve en renkli pazarlarından birine ev sahipliğini yapmakta. Pazarda yerli tekstil ürünlerinin yanı sıra el işleri, çanak çömlek, şifalı bitkiler, baharatlar, sebze, meyve ve diğer gıda ürünleri satılmakta. Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini satmak veya alışveriş yapmak için çok uzaklardan geldiği büyük pazar Perşembe ve Pazar günleri kurulmakta. Öğle yemeğinden sonra Atitlan Gölü’nün kenarındaki Panajachel’e doğru yola devam ediyoruz.Yükseklikleri 3000-3500 metre arası değişen San Pedro, Toliman ve Atitlan yanardağların ayaklarında yer alan 1500 metre yükseklikteki ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Atitlan Gölü’nün harika manzaralarını eşliğinde otelimize varıyoruz.

Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelimizde.
Meksika Guatemala Turu 12.Gün 31 Mart PANAJACHEL – LAKE ATITLAN – ANTIGUA

Sabah kahvaltısının ardından, muhteşem manzaraların bize eşlik edeceği bir tekne turuyla, Atitlan Gölü kıyısında tipik bir köy olan Santiago Atitlan’a hareket ediyoruz.Gölün etrafındaki topraklarda yaşayan bir başka Maya topluluğu olan Zutuhiller Yer altı dünyası tanrısı Maximon’a yaptıkları likör ve tütün adakları ile ünlüler. Göldeki keyifli bu tekne gezisinin ardından otobüsle UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan 1500 metre yükseklikteki kolonyal Antigua şehrine doğru yola çıkıyoruz. Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika’nın en güzel kolonyal şehirlerinden biri. XVI. yüzyılın başında kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 30 kilometre uzaklıktaki Guatemala City’ye taşınır. Büyüleyici Antigua şehrine varışı takiben adeta bir açık hava müzesini andıran ızgara planlı eski şehrin yürüyerek keşfi: Barok mimarisinin önemli bir örneği olan La Merced Kilisesi, San Francisco Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapıların gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz.
Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Meksika Guatemala Turu 13.Gün 1 Nisan ANTIGUA – GUATEMALA CITY

Sabah kahvaltısının ardından Antigua da son saatlerimiz. Daha sonra, kısaca “Guate” olarak tanınan ülkenin modern başkentine doğru hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

Meksika Guatemala Turu 14.Gün 2 Nisan GUATEMALA CITY – MEXICO CITY – FRANKFURT

Sabah kahvaltısının ardından Orta Amerika’nın en büyük kentinin tarihi merkezindeki Ulusal Sarayı, San José los Infantes Katedralini, Anayasa Meydanını ve Merkez Parkını geziyoruz öğlen yemeğimiz sonrası havalimanına doğru hareket ediyoruz.Yerel hava yollarıyla Mexico City uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.Varışımızın ardından havalimanında Air France Hava Yolları AF 439 sefer sayılı uçuşu ile Paris’e hareket etmek için transfer oluyoruz.

Meksika Guatemala Turu 15.Gün 3 Nisan   FRANKFURT  –  İSTANBUL

Yerel saat ile  ‘te Frankfurta varışımızın ardından bağlantı uçuşumuzu bekliyoruz.Saat  de  LH  sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareket ediyoruz. 2da İstanbul’a varışımız ve havalimanında özel şoförlerimiz tarafından karşılanarak evinize bırakılmanızın ardından Meksika Guatemala turu için hizmetlerimizin sonu.

Ücret

Çift Kişilik Odada kişi başı 4900 USD

Tek kişilik Oda farkı  575 USD

Ücrete Dahil Olan Servisler;

Ücrete Dahil Olmayan Servisler;

  • Uçaklarda 20 kg’ı aşan ekstra bagaj ücreti
  •  Tüm şahsi harcamalar