ZÜMRÜT ADA-İRLANDA

08-14 Haziran 2016
Yemyeşil çayırları, okyanus kokan havası ve büyüleyici manzaraları ile Zümrüt Ada İrlanda rota dışı kâşiflerini bekliyor!

Dublin, Powerscourt, Glendalough, Midleton, Cork City, Ring Of Kerry, Cliffs Of Moher, Bunratt Castle, Trim

Farkımız

  • Evden havalimanından ve havalimanından eve özel transfer.
  • Tur boyunca tüm yemekler ve limitli içecekler.
  • Tura özel kitapcık ve kişiye özel bagaj etiketi.

TURK HAVA YOLLARI İLE

Gidiş TK 1975  Kalkış

Geliş  TK 1978  Geliş

- €

İki Kişilik odada kişi başı

MAXIMUM 15 KATILIMCI

1.Gün: 6 HAZİRAN İSTANBUL – DUBLİN
Gerçekleştireceğimiz İrlanda turu saat 04.00 civarı evlerinizden özel şöförlerimizle alınmanızı takiben İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Rotadışı Gezginler Kontuarında buluşma bilet ve bagaj işlemlerinin tamamlanması sonrası Türk Hava Yolları’nın TK 1975 sefer sayılı uçuşuyla DUBLİN’e hareketimizle başlıyoruz.
Yerel saat ile 10.05 varışımız ardından yerel yetkililerimiz tarafından karşılanıyor ve şehir turumuza başlıyoruz.Liffey Nehrinin kuzeyinden başlayan gezide ana cadde üzerinde bulunan Merkezi Postane binası gibi çok sayıda ilgi çekici yapının yanısıra O’Connell Caddesi, rıhtımlar ve Gümrük Evi ile Avrupa’nın halka açık en büyük parkı Phoenix’ i görebilirsiniz. Nehrin güneyindeki kısım ise, zarif 18. yy mimarisi Georgian tarzdaki meydanları ve binaları ile daha değişik bir görünüme sahip. Oscar Wilde’ın evinin bulunduğu Merrion Meydanı, kaliteli dükkanları ile Grafton Caddesi ve Kildare Caddesi’nde Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın evini görebilirsiniz. Şehrin bu bölümünde kütüphanesinde Kells Kitabı adlı İncil nüshasını barındıran Trinity Koleji ile ortaçağ mahallesindeki Dublin Kalesi ve iki Anglikan katedrali bulunmakta. Aziz Patrick’in vaaz verdiği İrlanda’nın Ulusal Katedrali St.Patrick gezisi. 1225’te Salisbury Katedrali gibi tasarlanarak yeniden inşa edilen bu katedral, 1320 yılından itibaren belirli aralıklarla 200 yıl boyunca İrlanda’nın ilk üniversitesine ev sahipliliğini yapmış. Gotik tarzdaki muhteşem mabedin içinde Boyle Ailesi’nin mezarı ve 1745’te ölümüne kadar dekan olarak burada eğitim veren Jonathan Swift’in mezarı gibi çok sayıda anıt mezarı bulunmakta. Daha sonra, Parnell Meydanı’nda 18. yy.dan kalma bir konakta yer alan Dublin Yazarlar Müzesi ziyareti. İrlanda edebiyatı dört Nobel ödüllü yazar ve uluslararası platformda tanınan çok sayıda diğer yazarları ile dünyanın en tanınmışları arasında yer almakta. Müzede Swift, Sheridan, Shaw, Wilde, Yeats, Joyce ve Beckett gibi Dublinli yazarların eserleri, mektupları, portreleri ve bazı kişisel eşyaları sergilenmektedir. Öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda alınacaktır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

2.Gün: 7 HAZİRAN DUBLİN – POWERSCOURT – GLENDALOUGH – CARLOW
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bagajlarımızla ayrılıyor ve İrlanda’nin bahçesi olarak bilinen, Dublin’nin guneyinde, şehre yaklaşık 16 km uzaklıkta, nefis manzaralara, muhteşem kumsallara, görkemli tepelere ve dağlara ev sahipliği yapan Wicklow bölgesine doğru yola çıkıyoruz.Bir çok Hollywood filminin geçtiği bu bölge özellikle, Daniel Day Lewis gibi bir kaç unlu Hollywood yıldızının kent yaşamından soyutlanıp, yerleşmesiyle popülerliğini arttırıyor. Bu özel bölgenin özelliklerini, tarihselliğini ve topluluğunu koruyabilmek için alınan önlemler dikkat çekici.
Bölgenin en güzel ve görkemli bahçelerinden biri ise “Powerscourt House and Gardens”. İsmini 1300 lerde yaşamış Le Poer isimli aileden alıp 1731 yılında ülkedeki en büyük balo salonuna sahip olan görkemli bir konağa dönüştürülen bu bina 1974 yılında geçirdiği yangından etkilenmiş olsa da günümüzde hala tüm görkemini yansıtmaktadır.
Powerscourt bahçeleri kendinizi doğa ile iç içe bulup bir yandan da geçmişe götürebileceğiniz eşsiz güzellikteler. Birbirinde güzel bahçelerin içinde, 1840’ta yapımı başlayan 100 isçinin 12 yılda bitirdiği Italian Garden (Italyan Bahçesi), Kuzey Amerika’dan gelen ağaçlarla oluşturulan “Tower Valley” vadisindeki Pepperpot Kulesi, görkemli Japon Bahçeleri, Triton Gölü’nün ortasındaki Roma’daki, Piazza Barberini’den esinleneerek yapılmış çeşmeler, Powerscourt Ailesi’nin zamanında besledikleri hayvanlarını gömdükleri, Evcil Hayvan mezarlığı gezerken karşılaşacagınız dikkat çekici noktalar. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda.

Öğleden sonra Braveheart filminin evlilik sahnelerinin çekildiği Glendalough’a geçiyoruz.Göl kenarındaki ormanı ile, İki Gölün Vadisi adıyla anılan İrlandanın gerçek doğal güzelliğini görebileceğimiz, asıl ismi “Glen de Loch” olan bu kasaba, aynı zamanda şahsına bir çok abartılı mucizenin de yakıştırıldığı, 120 yaşında öldüğüne inanılan, Aziz Kevin’in vatanı. Aziz Kevin’in Roma için yaptığı büyük haçın ve değişik Celtic haçlarının bulunduğu mezarlığa ev sahipliği yapan bu kasabadan sonra konaklamamızı yapacağımız Carlow’a geçiyoruz. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelde

3.Gün: 8 HAZİRAN CARLOW – WATERFORD – MİDLETON – CORK
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bagajlarımızla ayrılıyoruz ve 18. Yüzyıl’da ünlü cam üretim sanayii kurulduğu zaman Avrupa’nın önde gelen limanlarından biri olarak uzunca süre adından uzun süre söz ettiren Waterford’a geçiyoruz.Şehir turumuz esnasında göreceğimiz Reginald Kulesi 12. Yüzyıl’da Normanlar tarafından eskiden Viking bölgesi olan bir yere yapılmış silindir şeklinde devasa bir kuledir. Şehir Salonu 1788’den kalma eski Waterford kristallerinin iyi örneklerini ve dev bir avizeyi içeren neoklasik bir yapıdır. Hemen ötesinde aslında heybetli bir şehir salonu olan ve şirketler tarafından büro olarak da kullanılan Bishop Foy Sarayı bulunur. Sarayın ardında 1773’te daha eski bir kilisenin yerine inşa edilen Christ Church Katedrali vardır.Şehir merkezinden 2 kilometre uzakta olan Waterford Kristal Fabrikası cam kesme ve cam üfleme atölyelerine gezdikten sonra Middleton’a geçiyoruz.Öğle yemeğimiz yerel bir restaurantta.John Jameson tarafından 1780 yılında Dublin’de, dünyanın en iyi viskisini yapmak için damıtımevi kurmasıyla başlayan, o günden bugüne şu anda dünyanın 110 ülkesinde satılan ve satış rekorları kıran İrlanda viskisi olan Jameson markasını, John Jameson’ın atalarının, korsanların yakalanmasında gösterdikleri cesaret sayesinde aldıkları ödül ve “korkusuz /without fear” anlamına gelen “Sine Metu” sözünü viskinin her şişesinin üzerinde nasıl gururla taşıdıklarını, viskinin nasıl damıtıldığının detaylarını Jameson Heritage Center gezimizde beraber öğreniyoruz.Sonrasında konaklamamızı yapacağımız Cork’a geçiyoruz.
Akşam yemeği ve geceleme otelde.

4.Gün: 9 HAZİRAN CORK – BLARNEY – KERRY
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bagajlarımızla ayrılıyoruz ve İrlanda’nın ikinci büyük şehri Cork’da şehir turumuzu yapıyoruz. Şehir, adını “bataklık bölge” anlamına gelen, İrlandaca bir sözcük olan “corcach”tan ([kərˈkɑx]) alır. Şehir, batı ucunda iki kanala ayrılan Lee Nehri üzerinde kurulmuştur ve dünyanın en büyük doğal limanlarından biridir.Güller savaşı sırasında Yorkist davasına verdiği destekten dolayı “İsyancı Şehir” lakabına sahiptir.Cork’lular İrlanda iç savaşında oynadığı rolden dolayı şehre İrlanda’nın gerçek başkenti gözüyle bakarlar.Günümüzde şehir Pfizer ilaç fabrikası ve Viagra’nın üretim merkezi olarak bilinmektedir.Turumuz sırasında Aziz Finnbar’s katedrali, belediye binası ve İngiliz pazarı göreceğimiz yerler arasındadır.Öğlen yemeğimiz yerel bir restoranda.Öğleden sonra Blarney Kalesi’ni ziyaret ediyoruz.Blarney Şatosu 15. Yüzyıl’ın ortalarında iyi savunulan bir ev olarak inşa edilmiş ve etrafı çok güzel bahçelerle çevrilidir.Hakkında değişik efsaneler vardır, kılıçlı tek bir adam bile koruyabilsin diye merdivenleri özellikle çok dar yapılmıştır.Blarney Taşı’nı öpebilmenin güzel söz söyleme becerisi kazandırdığı var sayılır. Taş (aslında istilacıların üzerine kızgın sıvıların döküldüğü bir oyuğun eşiği) şatonun tam tepesinde, üzeri açık bir duvarın üstündedir. Taşı öpmek için sırt üstü yatıp birisi sizi tutarken başınızı geri devirmeniz gerekir. Konaklamamız için Kerry’e hareket ediyoruz. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde.

5.Gün: 10 HAZİRAN RING OF KERRY
Sabah kahvaltısın ardından Ivreagh Yarımadasında yapacağımız eşsiz gezi, dağlar, turba bataklıkları, göller ve sahil boyunca Atlantik Okyanusunun büyüleyici manzaraları eşliğinde size 180 kilometrelik panoramik Ring of Kerry’i keşfetme fırsatı verecek. Killarney’den ayrılıp İrlanda’nın en eski sokak festivali Puck Fair ile bilinen Killorglin’e, ardından da Dingle Yarımadası ve Dingle Körfezinin panoramik manzaralarına hakim Glenbeigh’e doğru yola devam edeceğiz.Sonrasında yolumuz, ulusal kahraman Daniel O’Connell’in doğum yeri olan Cahirciveen, parlak renklerle boyanmış evleri ile bilinen Sneem kasabası, dağların arasından Molls Geçiti ve Killarney’in ünlü göllerinin eşsiz manzaralarını görebileceğiniz Ladies View’e doğru devam ediyor. Son olarak, Killarney Ulusal Parkının içinde yer alan İrlanda’nın en gösterişli evlerinden biri olan Muckross House’u ziyaret. 1843 yılında Herbert Ailesi tarafından Elizabeth tarzında inşa ettirilen konak, muhteşem katmerli zakkum bahçeleriyle çevrili. Akşam üstü Kerry’ye dönüş. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelimizde.

6.Gün: 11 HAZİRAN KERRY – MOHER UÇURUMLARI – GALWAY
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bagajlarımızla ayrılıyoruz ve sıradışı kireçtaşı görüntülere sahip Burren Ulusal Parkı’na doğru hareket ediyoruz.Öğlen yemeğimiz yerel bir restoranda.Bölgede aşınmadan meydana gelen yarıklarda yetişen Arktik ve Akdeniz karışımı yaban bitki örtüsünün altında kocaman mağaralar ve nehirler oluşmaktadır. Burren’de, bunun yanında çok sayıda eski çağlara ait mezar, Kelt haçı, 12.yy’da inşa edilen bir Sistersiyen manastırı kalıntısı ve kıtlık döneminde terk edilen köyler bulunmaktadır. Yolun üzerindeki Cliffs of Moher Falezleri gezisini gerçekleştiriyoruz. Atlantik Okyanusu kıyısında ve Burren bölgesiyle sınır teşkil eden, 230 m yükseklik ile 8 kilometre uzunluktaki Moher Falezleri, İrlanda’nın en güzel manzaralarından birine sahipler. Hava açık olunca Galway Körfezindeki Aran Adaları ve Connemara tepeleri ile vadileri görülebilmekte. Falezlerin güneyinde ise üzerinde daha önce bir kale bulunan Hog’s Head tepesini görebilirsiniz. Falezler, O’Brien Kulesinin kuzeyinde en yüksek noktasına ulaşır. Efsaneye göre kule, Vikingleri savaşta yenen Brian Boru’nun soyundan gelen Cornelius O’Brien tarafından kız arkadaşları ile çay içebilmek için inşa edilmiştir. Öğlen yemeğimiz yerel bir restoranda. Konaklamayı Galway bölgesinde yapıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün: 12 HAZİRAN GALWAY – DUBLİN – İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından otelimizden bagajlarımızla ayrılıyoruz ve Dublin’e doğru hareket ediyoruz.Dublin’de, 1904’te açılan Avrupa’nın en büyük bira üretim tesisi Guinness bira fabrikasını geziyoruz. Olağanüstü bir mimariye sahip olan binada, 2000 yılından beri Guinness biralarının üretimini ve tarihini anlatan bir sergi bulunmakta. Öğle yemeği gezi esnasında yerel bir lokantada.Yemek sonrası Havalimanına transfer oluyoruz ve Türk Hava Yolları’nın TK 1978 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul’a hareket ediyoruz.

8.Gün: 13 HAZİRAN İSTANBUL
Yerel saatle 00.50 de İstanbul’a varışımız ve özel şoförlerimiz tarafından karşılanarak evlerinize bırakılmanız sonrası irlanda turu için hizmetlerimizin sonu.