İRAN TURU

16 NİSAN –  23 NİSAN

Tahran, Kashan, İsfahan, Yazd, Pasargade, Persopolis, Şiraz

İran Turu 1.Gün 16 NİSAN ISTANBUL- TAHRAN

Bu seyahatimize saat 06.30 civarı evlerinizden özel şöförlerimizle alınmanızı takiben İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Rotadışı Gezginler Kontuarında buluşma bilet ve bagaj işlemlerinin tamamlanması sonrası Türk Hava Yolları’nın TK 870 sefer sayılı uçuşuyla Tahran’a hareketimizle başlıyoruz.
Yerel saat ile 12.45 varışımız ardından yerel yetkililerimiz tarafından karşılanıyor ve konaklayacağımız otelimize gidiyoruz.

İran Turu 2.Gün  17 NİSAN TAHRAN

Sabah kahvaltısının ardından şehir turumuza başlıyoruz. Pehlevi döneminin resmi ziyaretlerde kullanılan debdebeli sarayı Gülistan ilk ziyaret edeceğimiz yer. Ortadoğunun en ünlü ve en uzun caddesi Veli Asr daki Kapalı çarşı ziyaretimiz sonrası öğle yemeğimizi yiyoruz. Öğleden sonra Azade meydanı, Musalla Camii, arkeoloji müzesi göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeğimiz ve geceleme otelde.

İran Turu 3.Gün 18 NİSAN TAHRAN – İSFAHAN

Sabah kahvaltısının ardından tüm gün sürecek İsfahan yolumuz başlıyor. Çorak toprakların arasından süzülen otoyol ile yapacağımız yolculuk esnasında yaklaşık 5 saat ve toplamda 370 kilometre boyunca temiz tuvalet bulmak oldukça sıkıntılı olacak. Yolda Kashan’da duruyor Unesco dünya mirası listesinde de bulunan ünlü Fin Bahçesini geziyoruz. Öğlen yemeğimiz Kashan’da yerel bir restoranda. Öğleden sonra otoyoldan Abyaneh köyüne girmek için ayrılıyoruz. 1500 yıllık bu kerpiç köy gününüzde ülkenin en çok turist alan yerlerinden biri. Kasabanın renkli kıyafet giyen kadın ve erkeleri, konuştukları farklı lehçe, kırmızı kerpiç evler gerçekten görülmeye değer. Akşam üzeri İsfahana varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

İran Turu 4.Gün 19 NİSAN ISFAHAN

Sabah kahvaltısının ardından tüm gün sürecek İsfahan turumuza başlıyoruz. 40 sütunlu saray, Zayende nehri ve 33 sütun üstüne inşa edilmiş Siosepol köprüsü, Khajou köprüsü, İmam meydanı, Ali Qapu sarayı, Kapalıçarşı, Cuma camii göreceğimiz yerler arasında. Öğlen yemeğimiz yerel bir restoranda. Gün içinde devlet kontrolündeki bir mağazada İran halıları ile ilgili tanıtım izleyecek ve satın alma şansına kavuşacaksınız. Günü dünyanın en ünlü kahvelerinden Azadegan Cafe’de İran kahvesi içerek tamamlayacağız. Akşam yemeği ve konaklam otelimizde.

İran Turu 5.Gün 20 NİSAN ISFAHAN – YAZD

Sabah kahvaltısının ardından otelimizden valizlerle ayrılıyor ve 320 kilometrelik yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuktan sonra Yazd şehrine varıyoruz. Tüm sabah sürecek bu yolculuk esnasında Meyboud kasabasında vereceğimiz molada tarihi Narin Kalesini, Buz sarnıcı ile Kervansarayı gezme şansınız olacak. Öğlen yemeğimiz Yazd’da yerel restoranda. Öğleden sonra ülkenin en tutucu şehirlerinden Yazd’i keşfediyoruz. Aynı zamanda ülkedeki Zerdüştlerin merkezi bu şehirdeki Zerdüşt tapınağını geziyoruz. Emir Çakmak meydanı, Cuma Camii ve eski şehir bölümündeki labirenti andıran dar sokaklar göreceğimiz yerler arasında. Zerdüştlerin tarihte ölülerini bıraktıkları Sessizlik kulelerini gördükten sonra otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

İran Turu 6.Gün 21 NİSAN YAZD – ŞİRAZ

Sabah erken kahvaltının ardından haftanın en uzun günü için otelimizden ayrılıyoruz. Bugün 400 kilometreden fazla yol yapacağız 6 saate yakın otobüsümüzde kalacağız ama muhteşem iki sit alanını gezecek ve tüm yorgunluğumuzu unutacağız. Pers halkını ün ilk defa İmparatorluk olmasını sağlamış Büyük Kiros’un mezarının bulunduğu tarihi alanı gezecek ve öğle yemeğini yiyeceğiz. Öğleden sonra Pers tarihinin en önemli dini tören mekanlarından Persopoliste ve Persopolis müzesinde yaklaşık 2 saatlik bir ziyaret yapacak ve şairler şehri Şiraz’a akşam üstü varacağız. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

İran Turu 7. Gün 22 NİSAN ŞİRAZ

Sabah kahvaltısının ardından tam gün Şiraz’ı keşfediyoruz. Müthiş vitraylarının sabah güneşindeki yansımasıyla dünyaca ünlenmiş Nasır al Mulq Camii, Şah Cerag türbesi, Vekil camii gezeceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda. Öğleden sonra Kapalı Çarşıda serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği ve gecelememiz otelimizde.

İran Turu 8.Gün 23 NİSAN ŞİRAZ – İSTANBUL

Sabaha karşı otelden ayrılıyoruz. Türk Hava Yollarının TK 871 sefer sayılı uçuşuyla saat 02.55’te İstanbul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile 06.15’te varışımız ve özel şoförleriniz tarafından karşılanarak evlerinize bırakılmanız sonrası hizmetlerimizin sonu.

İran hakkında yazılar için tıklayınız

2250 USD Çift Kişilik Odada kişi başı
370 USD Tek kişilik Oda Farkı

Ücrete Dahil Olan Servisler;

* Türk Hava Yolu ile İstanbul – Tahran gidiş ve Şiraz – İstanbul dönüş uçuşu

* Havalimanı vergileri

* Tahran’ da 5* Espinas Hotel ya da benzeri bir otelde konaklama

* İsfahan’da 4* Kowser  ya da benzeri bir hotel de konaklama

* Yazd’da 4* Hotel konaklama

* Şiraz’da 4* Hotel konaklama

* Programda belirtilen tüm transferler

* Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri.

* Kişi başı günlük 1 şişe su

* Programda belirtilen tüm gezi ve girişler

* Seyahat sağlık sigortası

* Rota Dışı Gezginler rehberlik hizmeti.

* Rehber ve şoför bahşişleri

Ücrete Dahil Olmayan Servisler;

* Uçaklarda 20 kg’ı aşan ekstra bagaj ücreti

* Tüm şahsi harcamalar