Fas Turu

Casablanca, Rabat, Marrakech, Essaouira
( 4 gece – 5 gün )

Farkımız

  • Evden havalimana ve havalimanından eve özel transfer.
  • Fas turu boyunca tüm yemekler ve limitli içecekler.
  • Fas turu için özel kitapcık ve kişiye özel bagaj etiketi.

AİR FRANCE HAVA YOLLARI İLE

Gidiş AF 1391 06.25 Kalkış

Geliş AF 1890 12.35  Geliş

1130

İki Kişilik odada kişi başı

MAXIMUM 20 KATILIMCI
  1. Gün İstanbul – Casablanca

Atatürk Havalimanı, Dış Hatlar Terminali Rotadışı Gezginler Kontuarı’nda buluşuyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerimizin ardından, Casablanca’ya hareket ediyoruz. Uçuşumuz yaklaşık 5 saat sürecek. Öğleden sonra Avangart ruhlu, beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. 1980-1993 yılları arasında yaptırılan Hassan II Camii, dünyanın en büyük camisidir. (Camii’ye giris tura dahil degildir, isteyen misafirler girebilir.) İç mekanda 25.000 kişinin ayni anda namaz kılabildiği caminin avlusunda 80.000 kişi toplanabilir ayrıca 200 metrelik minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildirir.  20 000 metrekare alana kurulu yapı günün en etkileyici gezisi olacaktır. Atlas okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, Si Bu Abderrahman Adası, Afrika’nın en büyük modern alış veriş merkezi Morocco Mall günün ilginç duraklarındandır.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. Gün   Casablanca  – Rabat  – Marakeş
Sabah kahvaltısının ardından otelden valizlerimizle ayrılıyoruz. İlk durağımız başkent Rabat. Buregreg nehrinin okyanusa dökülen geniş deltasında kurulmuş tarihi şehir, başkent olma özelliğinin yanı sıra koloniyal mimarisi ve Udaya kalesi ile Fas Sultanlığını ziyaret edenlerin önemli duraklarından birisi. Kraliyet sarayının yer aldığı büyük tören alanı ile başlayacağımız turumuza bakanlıklar vb. önemli art deko binalarla süslü Muhammed V caddesi ile devam edeceğiz. Muhammed V in anıt mezarı ve Hassan kulesi ile camii kalıntıları sonraki durağımız olacak. Günün en keyifli anlarından biri şüphesiz Udaya kalesinin daracık sokaklarından geçerek ulaşacağımız Moresk Kahvede vereceğimiz nane çayı molası olacak.Moresk kahvenin hemen karşısında yer alan Konsüller sokağı hediyelik eşya dükkanları ve tarihi dokusu ile ilgi çekicidir. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda yiyoruz. Yemekten sonra Marakeş’e doğru hareket ediyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.  Gün Marakeş

Sabah kahvaltısının ardından şehrin tarihi eserlerinin ve mekanlarının rehber eşliğinde gezisi : Sabah erkenden dar sokakları ile bizleri yüzyıllar öncesine götürecek medina ya ulaştıktan sonra: Uzun yıllar şehri yönetmiş Ba Ahmed’ in BAHIA Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. ispano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresini seyrederek, Saadien Hanedanının mütevazı anıt mezarlarının bulunduğu Kraliyet Mezarlığı’na ulaşacağız. Öğle yemeğinin ardından maceramız SOUK adı verilen Marakeş KAPALI ÇARŞI’sının dar ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedeceksiniz. Bu gezi esnasında kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı herborist sizi eğlendirecek duraklardan biri olacaktır.  Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “mucizeler avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma el Fna için kısaca “açık hava tiyatrosu” diyebiliriz.  Öğlen yemeğimiz yerel bir retaurantta. Öğleden sonra Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen bir dönem evi olarak kullandığı, 20. YY başında ressam Majorel tarafından oluşturulan botanik bahçeyi geziyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

  1.  Gün     Essaouira

Sabah kahvaltısının ardından Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan Essaouira’ya gidilecektir. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, Atlas okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir .
Eski bir Portekiz limanı olan şehir Arap hâkimiyeti sırasında kale ve tarihi limanını koruduğu gibi, Hıristiyan Portekizliler ve Musevi nüfusa katılan Müslümanlarla kozmopolit bir yapıya bürünmüştür. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medina keşfedilecektir. Birbirini dik açılarla kesen sokak ve caddelerden oluşan medinası dönem şehirciliği için bir örnektir.
Bizlere biraz da eski Bodrumu hatırlatan, Medinanın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyonusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın ‚‘Ladies and Gentlemen‘ filmindeki gibi). Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir.Akşam üzeri otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.  Gün   Marakeş  – Casablanca  – İstanbul
Sabah kahvaltısından sonra otelimizden Casablanca havalimanına doğru hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları ile İstanbul uçuşumuz ve varış  sonrası hizmetlerimizin sonu.

Ücret

1130 Euro Çift Kişilik Odada Kişi Başı

290 Euro Tek Kişilik Oda Farkı
Tur ücretine dahil olan servisler;

* Türk Hava Yolları ile İstanbul – Casablanca gidiş,  Casablanca – İstanbul  dönüş uçak bileti

* Havalimanı vergileri

* Casablanca’da 4* otel konaklaması

* Marrakech’te 4* otel konaklaması

* Programda belirtilen tüm transferler

* Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

* Programda belirtilen tüm geziler ve girişler

* Yurt dışı çıkış harç pulu

* Seyahat sağlık sigortası

* Rota Dışı Gezginler rehberlik hizmeti

* Rehber ve şoför bahşişleri

Tur ücretine dahil olmayan servisler;

* Uçaklarda 20 kg’ı aşan ektstra bagaj ücreti

* Tüm şahsi harcamalar

Önemli bilgiler;

  •    Seyahat başlangıç tarihi itibarı ile pasaport temdit süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir.
  •    Kurlarda, vergilerde olabilecek değişiklikler ve ulaşım fiyatlarında meydana gelebilecek zamlar fiyatlara yansıtılacaktır.
  •    Rehberimiz yol, hava veya olağanüstü koşullara göre programda değişiklik yapma insiyatifine sahiptir.
  •    Diğer hükümlere tur kayıt sözleşmesinde yer verilmiştir