Timkat Festivali ve Omo Vadisi

17-24 Ocak  2016

7 Gece 8 Gün

Addis Ababa, Hawassa,Arba Minch,Jinka,Konso,Weito,Key Afer,Turmi

Farkımız

  • Evden havalimanına ve havalimanından eve özel transfer.
  • Tur boyunca tüm yemekler ve limitli içecekler.
  • Tura özel kitapcık ve kişiye özel bagaj etiketi.

TURK HAVA YOLLARI İLE

Gidiş TK 676   18.55 Kalkış

Geliş  TK 677  01.15 Geliş

2980

İki Kişilik odada kişi başı

MAXIMUM 15 KATILIMCI

ETIYOPYA TURU

Etiyopya Turu 1.Gün 17 Ocak  ISTANBUL – ADDIS ABABA

Bu heyecan verici seyahatimiz saat 15.00 civarı evlerinizden özel şöförlerimizle alınmanızı takiben Etiyopya turu için İstanbul Atatürk  Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Rotadışı Gezginler Kontuarında buluşma bilet ve bagaj işlemleri sonrası Türk Hava Yolları’nın TK 676 sefer sayılı ADDIS ABABA’ ya hareket ediyoruz.

Etiyopya Turu 2.Gün 18 Ocak ADDIS ABABA

Yaklaşık 7 saat sürecek uçuş sonrası yerel yetkililerimiz tarafından karşılanıyor ve  geceyi tamamlamak için bir gün önceden ayrılmış otelimize doğru hareket ediyoruz. Sabahtan dinlenme sonrası  Etiyopya başkentinin nasıl planlandığını anlayabilmek için, şehrin kuzeyinde yer alan ve 3200 mt yükseklikteki Entoto tepesine çıkıyoruz. Rivayete göre, İmparator Menelik ve İmparatoriçe Taitu bu tepeden bakarken Addis Abbaba’nın kuruluşuna karar vermişler. Tepede durup aşağıya doğru bakarken, yukarıya çıkan ince bir buhar dumanı görmüşler; daha yakından görmek üzere yanına gittiklerinde, daha önce hiç görmedikleri bir çiçek ve şifalı su kaynağı ile karşılamışlar. Bu sebebten başkente Amharic dilinde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa adını verdikleri rivayet edilir. Buradaki Mariam müzesini gezdikten sonra, Etiyopya tarihini tanımak üzere Ulusal Müze gezisi. Bu müzede Lucy adı verilen 3.4 milyon yıllık ünlü insan fosilinden güçlü Aksum Krallığına; Ortaçağ krallığı Gondar’dan Imparator Menelik II ve Haile Selassie Hükümranlıklarına kadar Etiyopya tarihinin önemli parçalarını görmek mümkün.

Akşam yemeği ve geceleme otelde

Etiyopya Turu 3.Gün 19 Ocak ADDIS ABABA – TIMKAT FESTİVALİ – HAWASSA

Sabah gündoğumu öncesi kalkarak Timkat festivali etkinliklerini izliyoruz. Timkat, her yıl 19 Ocakta, İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilmesi anısına Etiyopiya’nın tüm kuzeyinde kutlanmakta. Etiyopya efsanelerine göre, on emir levhalarını barındıran Ahit Sandığı, Milat’tan önce X. yüzyılda Hz.Süleyman ile Seba Melikesi’nin oğlu I. Menelik tarafından Küdus’tan kaçırılıp Etiyopya’nın kuzeyinde bulunan Axum’a getirilmiş. Bugün Zion Meryem’i Kilisesi’nin hazinesinde emniyetli bir şekilde saklanan Tabot’u, kilisenin başpapazı dışında kimse göremez. Bu nedenle, Etiyopya’nın her önemli kilisesinde Tabot’tun bir replikası bulunmakta.19 Ocağın arifesinde başlayan “ketera” adlı ayinler sırasında, papazlar Tabot’ları kiliselerden “Taboat Maderia” olan su havuzunun yanında kurulan ve onları muhafaza edecek olan çadıra götürürler. Binlerce coşkun kişi zil, trompet ve davul çalan, şarkı söyleyen, dua eden ve bronz tütsü buhurluğu sallayan rahiplere eşlik eder. 19 Ocak’ta ise kutlamalar “Taboat Maderia”da devam eder. Piskopos, suya batırılmış altın bir haç yardımıyla suda yanan kutsanmış bir kandili söndürerek, Ürdün Nehri’ni sembolize eden su havuzunu kutsar. Burada toplanan inançlı kalabalık kutsal su ile papazlar tarafından vaftiz edildikten sonra, şarkı söyleyerek ve dans ederek kiliseleri ziyaret etmeye giderler. Bu özel günde bembeyaz geleneksel elbiseleri ile erkekler, kadınlar ve çoçuklar papazların kullandıkları rengarenk parlak kadife ve saten tören giysileri ve pullarla süslenmiş büyük kadife şemsiyeleri ile büyük bir tezat oluşmakta. Yüzyıllardır değişmeyen bu törenler Eski Ahit’in ayinlerini anımsamakta.Öğleden sonra otelden bavullarımızla ayrılıyoruz ve Great Rift Valley yani Büyük Yarık Vadisi’nde bulunan Hawassa’ya hareket eddiyoruz. Göller bölgesine varınca, Abyatta ve Shalla Ulusal Parkları gezisi. Bu parklar geniş orman, bol miktarda hayvan ve bitki türü, önemli sayıda pembe flamingo ve endemik kuş çeşitlerini barındırmakta. Yol üzerinde, Haile Selassie’yi Kral Solomon’un soyundan kabul eden ve bölgeye 60 larda yerleşmiş olan Rasta Topluluğunun yaşadığı yer olan Shashemene’de mola. Yüzyıllar önce Afrika’dan köle olarak Jamaika’ya getirilen siyahlar 1930 larda rastafari akımının kültürünü oluşturur. Rastafari hareketi Bob Marley’in Dünya’ya duyurduğu reggae müziği ile tanındı. Rasta’ ların geleneksel yöntemlerle çalıştıkları topraklar, kendilerine Negus yani kralların kralı olarak hitab edilen Haile Selassie tarafından hibe edilmiş. Daha sonra, Hawassa Gölü kenarında yer alan dünyaca ünlü atlet Haile Guebre Selassie’nin sahibi olduğu otelimize varış ve yerleşme. Şirin bir tatlı su gölü olan Hawassa Gölü, başkentlilerin hafta sonları en sevdikleri kaçış yeri… Burada ayrıca atçılık, kuş izleme, balıkçılık, trekking, gölde tekne turları gibi birçok aktivite de bulunmakta.

Akşam yemeği ve geceleme otelde.

Etiyopya Turu 4.Gün 20 Ocak HAWASSA – ARBA MINCH

Sabah kahvaltısının ardından otelden bavullarımızla ayrılıp şehir turumuza başlıyoruz.1959 senesinde İmparator Haile Selassie tarafından kurulan Sidamo eyaletinin başkenti Hawassa 129 Km karelik küçük bir göl kıyısında yer almakta. Suaygırlarının yaşadığı tatlı su gölünde, zengin plankton ve balık çeşitleri bulunmakta. Burada yaşayan Marabut kuşlarının balık avlamasını seyredebilme şansına ulaşırsak kuşkusuz seyahatin en ilginç görüntülerinden birine şahit olabileceğiz. Hawassa Gölünün kenarında kurulan ve yerli halk için önemli bir ticari etkinlik olan balık pazarını ziyaret ettikten sonra, Hawassa’dan ayrılıp tam güneye doğru, Amharic dilinde “Kırk Kaynak” anlamına gelen Arbaminch’e yolculuk… Yol üzerindeki güzel köyler görerek ve Abaya Gölü’nün kenarında mola vererek gün batımına doğru konaklayacağımız lodge’a ulaşıyoruz.

Akşam yemeği ve geceleme lodge’da.

Etiyopya Turu 5.Gün 21 Ocak JINKA – KONSO – WEITO – KEY AFER

Sabah hakvaltısının ardından lodge’umuzdan bavullarımızla ayrılıyoruz.sonrasında Chamo gölünde yapacağımız tekne gezisi sırasında, burada uyum içinde yaşayan büyük bir suaygırı, timsah, beyaz kartal ve pelikan popülasyonunu gözlemleyebilirsiniz sonrasında Etiyopya’nın güneyinde Konso’ların yaşadığı bir köyü ziyaret ederek yaşayan etnik gruplar ile ilk tanışma. Konso Kültürünün bir parçasını olan taş duvarlı terasların oluşturduğu peysaj UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Daha sonra, Weyto Nehri’nin aktığı vadiden geçerek daha güneye doğru yolculuğa devam. UNESCO’nun bir başka dünya kültür mirası olan Omo Vadisine giden yol üzerinde yerleşik diğer köylerin keşfi ve özellikle bir Ari kabilesi köyününün gezisi sonrası lodge umuza varış.

Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

Etiyopya Turu 6.Gün 22 Ocak MURSİ KÖYÜ – TURMI

Sabah, Mago Ulusal Parkı’na hareket. Mursi Halkı, Mago nehrinin batısında ve Omo Nehri’nin doğusundaki alçak topraklarda Mago Parkı’nın içinde yaşamaktadır.Kavurucu iklim ve onları karakterize eden savaşçılıkları nedeniyle her türlü işgalden ve çağdaş unsurlardan kendilerini koruyabilmişler. Tarım ve hayvancılık yapan Mursi’lerin yaşam tarzı,diğer bir çok kabilede de olduğu gibi sosyal örgütlenme ve ritüellere bağlı. Üst kasta mensup Mursi kadınlar alt dukaklarına, güzellik kriteri olan, kilden yapılma yuvarlak bir disk takıyorlar. Geziden sonra Key Afer de yerel bir pazara uğruyoruz ve lodge’umuza dönüyoruz.

Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

Etiyopya Turu 7.Gün 23 Ocak TURMI – ARBA MINCH – ADDIS ABABA

Sabah çok erken bir saatte bavullarımızla hareketle Arba Minch’e oradanda Ethiyopya havayolları ile başkent Addis Ababa’ya dönüş. Addis Ababa’ya varışı takiben uçuş öncesi kullanabileceğiniz otele yerleşme. Akşam yemeğini folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda alıyoruz.Geç vakitte, Bole hava limanına transfer.

Etiyopya Turu 8.Gün 24 Ocak ADDIS ABABA – ISTANBUL

Turk Hava Yolları’nın TK 677 nolu seferi ile 02.10 hareketle 06.40 Istanbul’a varışımız ve özel şöförlerimiz tarafından karşılanarak evlerinize bırakılmanız sonrası Etiyopya turu için hizmetlerimizin sonu.

Etiyopya’ya gitmeden okumanız faydalı olabilir

RotaDışı Gezgin Etiyopya Turu Öncesi

RotaDışı Gezgin’in  Etiyopya Turu

Etiyopya Hakkında Bilinenler Ve Az Bilinenler

Timkat Festivali Gündüz Törenleri

Ülke ile ilgili Wikipedia