Japonya’yı Keşfetmeye Tokyo’dan Başlamak

Japonya turuna başlamadan önce, bu seyahate ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın, ülke ile ilgili ne kadar bilgi edinirseniz edinin, oraya indikten sonra bütün topladığınız bilgileri, ön yargılarınızla birlikte çöpe atmaya hazırlıklı olun.

Genellikle seyahatin başlangıç noktası olan Tokyo, uçaktan inişinizle birlikte, size bu ülkenin  Türkiye’den yaklaşık 300 yıl ilerde bir dönemi yaşadığına ikna ediyor. Şehri enine boyuna gezip te ayrılırken kullanacağınız shinkansen adı verilen 300 km hıza ulaşabilen hızlı trenlerden inene kadar da bu duygu peşinizi bir türlü bırakmıyor.

Tokyo’da konaklama sürenize bağlı olarak, 35 milyon nüfuslu bu megapolde, şehrin merkezinde, hendekler ve bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı ve bir kaç park dışında genelde tüm şehri sarmış durumda bulunan gökdelenlerin arasından mavi gökyüzünü görme çabanız, muhtemel bir boyun fıtığı sorunuyla sizi karşı karşıya bırakabilir bu konuda da uyaralım.

Tokyo’da otobüs duraklarını takip etme zorluğu ve net bir planı olmaması, taksiler de pahalı olduğu için tercih sebebi değil. Ulaşım için sıklıkla kullanacağınız şehir metrosu ise, bizim alışık olduğumuz Avrupa’nın düzenli, birbirine paralel ya da birbirini dik kesen hatlarının tam tersine, arapsaçı şeklindeki 14 Tokyo metro hattını bir çok noktada kesen  Japon Tren Yollarının ( JR ) 40 a yakın hattı ve toplamda 400 den fazla istasyon ile zorlanacağınız konuların başında geliyor.

Tüm istasyonlarda, Japon alfabesi ile beraber Latin harfleri kullanılarak da istasyon hat ve yön bilgilerinin yazılı olması her ne kadar işimizi kolaylaştırıyor gibi görünsede, genede özellikle sabah ve akşam saatlerindeki korkunç kalabalıkta, bazı büyük istasyonların 6-7 çıkışından hangisinin doğru aktarma ya da doğru adrese çıktığını anlamaya çalışırken kendinizi nereye gideceğini bilmeden sağa sola koşturan bir çocuk çaresizliğinde hissedebilirsiniz.

Ve bu çaresizliği yaşarken etrafınızdan geçen binlerce Japon’dan tek birinin bile sizinle göz göze gelmemesi de ayrıca sinir bozucu, genci yaşlısı, hepsi yürürken bile istisnasız elindeki telefonla ilgili, kimisi oyun oynuyor, kimisi film seyrediyor ya da yazışarak sosyalleşiyor, bu insanları uyarmak için sürekli anonslar yapılıyor ve kondüktörler ellerindeki megafonla sürekli uyarılar yapıyorlar.

Metrodaki gürültülü ortamdan yeryüzüne çıktığınızda sizi bekleyen bir diğer sürprizde 35 milyonluk şehrin merkezindeki trafiğin sakinliği ve sessizlik. Park ücretlerinin fahiş oranda pahalı olması ve metro ağının yaygınlığı sayesinde zengini fakiri tüm Japonlar işlerine ya da şehir merkezine metroyu kullanarak gidiyorlar.

Tokyo Tower şehrin birçok noktasından görülebilen bir Eyfel kulesi, evet yanlış duymadınız. Nerdeyse birebir taklidi yalnız Japonların tüm tanıtım mecralarında övündüğü gibi Paris’tekinden 7 metre daha uzun.

Ginza Tokyo’nun en ünlü caddesi, bu caddede iken Paris Champs- Elysee de gibi hissediyorsunuz kendinizi, karşılıklı olarak tüm büyük markaları burada bulmanız mümkün. Bizim gibi Avrupa’dan gelenler için bu caddedeki en ilgi çekici nokta 1889’ dan beri Kabuki adı verilen Japon yerel dans ve pandomim gösterilerinin yapıldığı Kabuki-za Tiyatrosu.

Asakusa Kannon Tapınağı ya da bilinen adıyla Senso-ji tapınağı şehrin görülmesi gereken en eski tapınağı. Japonya’ya gelmeden resimlerde gördüğümüz kafamızda yer etmiş geleneksel Japon kırmızısı ağırlıklı büyük Japon fenerleriyle süslü bu Budist tapınağının olduğu bölgeyi Tokyo’nun eski bölgesi olarak kabul edebiliriz. Yaklaşık 1500 yıldır tapınak çeşitli tadilatlar geçirerek halkın hep hizmetinde kalmış.

Bu bölge aynı zamanda hediyelik alışveriş beklentinizi de tatmin edebilecek küçük dükkânlarla dolu ve rikşa denen bisikletten bozma arkada 2 kişilik oturma yeri olan insan gücüyle çekilen araçlarla ara sokakları turlayabileceğiniz tek yerde burası.

Tokyo’da turistlerin en önemli uğrak noktalarından biri de Meiji tapınağı, burası Japonlar tarafından da oldukça ziyaret edilen bir alan olduğu için tapınağa yaklaşmaya başladıkça geleneksel kıyafetli insanların sayısı artıyor.1914 yılında Japonya’nın modernleşmesinde önemli rol oynamış imparator Meijinin ölümü üzerine yapılan bu tapınağın bahçeside şehrin tam merkezinde kalarak huzurlu bir kaç saat geçirmeniz mümkün. Ayrıca bahçelerde dünyanın dört bir yanından getirilmiş 250 çeşit ağaçta size görsel bir şölen sunuyor.

Sabah uykunuzdan ve otelinizin bulunduğu yere göre ciddi bir taksi ücretinden fedakârlık etmeyi göze alıyorsanız Tsukiji balık hali de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Japon denizinden gelen ortalama 200 kilo büyüklüğündeki orkinosların açık arttırmayla satılması sabah saat 6 gibi başlıyor. Sonrasında parçalama ve sevkiyat için paketleme işlemini seyredebilir, çocuk büyüklüğündeki midye ve ahtapotları inceleyebilirsiniz, bir de hemen pazarın girişinde taze taze suşi yapan küçük tezgâhlarda Japon usulü kahvaltı yapabilirsiniz.

Erken başladığınız gününüze Asakusabashi de bir kahve içtikten sonra saat 10 gibi açılan yaklaşık 500 tane elektronik mağazasını keşfederek devam edebilirsiniz. Bu bölge Tokyo’nun elektronik cenneti olarak kabul ediliyor. Fiyatların Türkiye’den pahalı olduğunu anlamakta gecikmeseniz de Türkiye’de olmayan envai çeşit elektronik alet görmek ilgilenenler için enteresan olabilir.

Gün içinde vaktiniz kalırsa Ueno hayvanat bahçesi, Çinden yıllığı 1 milyon dolara kiralanmış panda ailesini görmek için ilginç olabilir.

Tokyo’da gece hayatı bakımından görmeden gitmemeniz gereken yerlerin başında Shibuya ve Shinjuku geliyor. Ağırlıklı gençlerin takıldığı eğlence mekânların bulunduğu ve otellerde sadece saatlik kiralanan odalarıyla meşhur Shibuya çeşitli restoran ve fast food alternatifleri ile kaliteli alışveriş imkânı sunuyor.

Ayrıca Shibuya istasyonu çıkış kapısı, her akşam karşılayıp eşlik ettiği sahibi öldükten sonrada tam 10 yıl boyunca metro kapısında bekleyip, oracıkta ölen ve heykeli dikilen köpek Hachiko ile de çok ünlü.

Shinjuku ise semtte bolca göreceğiniz üzere, çizgi romandan fırlamışçasına makyajlı kızları ile ünlü. Burası gençlerin yemek içmek ve eğlenmek için takıldığı bir semt.

Japonya hakkında diğer yazılar

Wikipedia’da şehir hakkında