Pachinko 1

Pachinko Belası

Japonya’da kumar oynamak ve oynatmak kanunlara göre kesinlikle yasaktır.

Her ülkede olduğu gibi Japonya’da da bu yasağı delen bazı özel durumlar vardır. Loto, toto, at yarışı gibi şans oyunları devlet yüklüce vergi toplayabildiği için geleneksel oyunlar statüsündedir ve serbesttir.

Hava karardıktan sonra daha çok fark etmeye başladığınız rengarenk neonlarla aydınlatılmış “Pachinko” ismi ise, bildiğimiz anlamda kumara en yakın kabul edilen kollu slot makinelerinde pinball türevi bir oyunla kombine edilmiş, para yerine küçük bilyeler atılarak oynanan bir şans oyundur.

Yaşam döngülerinde kurallar ve kanunlar konusunda çok katı olan Japonların kendilerini esnetebildiği nadir konulardan biridir Pachinko. Bu esnekliğin bu salonların Japon mafyası Yakuza ile olan organik bağlarından kaynaklandığı da sıkça dile getirilmektedir.

Sebep ne olursa olsun tüm Japonya’ya yayılmış 12.500’den fazla oyun salonu, bugün Japonya için tam bir baş belası durumdadır.

Bu oyunun oynandığı salonlarının önünde sabahları salonun açılmasını sessizce bekleyen müdavimleri görmek sıradan bir durumdur. Kazanmanın pek mümkün olmadığı bu makinelerde hayattan kopuk yaşayan bu insanlar genelde tüm paralarını da bu makineler kaptırdıkları için üstleri başları dökük yüzleri ifadesiz ve mutsuzdurlar.

Salonun açılmasıyla bu oyunun  tutkunları önce ellerindeki parayı her biri 1 Japon yenine eşit bilyelere çevirirler. Bu bilyeler oyunculara bildiğiniz bahçe kovalarıyla teslim edilir ve oyun başlar.

Salonlar genelde yüksek tavanlı ve neredeyse basket sahası büyüklüğündedir. İçerde yüzlerce makine bulunur. Makineler son ses açık olduğu için herhangi bir Pachinko salonunun önünden geçerken kapı kapalı bile olsa uğultuyu duymamanız mümkün değildir. Eğer içeri girerseniz kulakları sağır eden bir gürültü ve sigara içmek serbest olduğu için de yoğun bir duman sizi karşılar.

İnsanlar adeta hipnotize olmuş bir şekilde saatlerce hatta günlerce yerlerinden kalkmadan bu oyunu oynarlar.

Son dönemde gazetelerde konuyla ilgili sıkça çıkmaya başlayan haberler gerçekten dehşet vericidir.

– Kısa süreliğine Pachinko oynamaya giren annenin arabasında unuttuğu bebeğinin ölmesi.

– Pachinko oynamaya giden kadının ocakta unuttuğu yemeğin çıkardığı yangının bir apartmanı kullanılamaz hale getirmesi.

– 20 saat Pachinko oynayıp su ve yemek yemeyen bir yaşlının salonda düşüp ölmesi.

– Artık sıradan haber olmuş eşlerden birinin Pachinko tutkusu ile bağlantılı boşanmalar intiharlar, iflaslar.

Pachinko konusu Japonya’da git gide sarpa sarmaktadır. Çeşitli klinikler artık bu bağımlılıkla ilgili terapi ve tedavi programları bile düzenlemektedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.