Japonya Tuvalet

Japonya Tuvalet Ve Banyo Kültürü

Ülkede otel fiyatları özellikle Tokyo’da çok pahalıdır. Ödediğiniz fiyat karşılığında size sunulan oda ise bizim Türkiye’de alıştıklarımıza oranla bir hayli küçüktür. Binlerce odalı gökdelen otellerden, küçük konuk evlerine kadar tüm otellerde mefruşat ve döşeme bazen çok eski olarak karşınıza çıksa da konaklamanız esnasında size beyan edilmiş tüm servisler eksiksiz sunulur. Odadaki televizyon ve benzeri elektronik aletler bakımlıdır sorunsuz çalışır, ayrıca yataklar eski bile olsa rahattır.

Odalarda sigara içilen ve içilmeyen seçeneği sunulur. Ancak ülkede balkon kültürü yoktur, intihar oranı da yüksek olduğundan camlar da açılmaz, bu yüzden herhangi bir şekilde temiz havaya ulaşmanızın imkânı yoktur.

Banyolar Japonların günlük yorgunluklarını akşam küvette sıcak su içinde dinlenerek atma alışkanlıklarından dolayı muhakkak küvetlidir.

Japonların tamama yakını her gün yıkanma alışkanlığına sahiptir. Aileler evlerinde akşam küveti sıcak suyla doldururlar. En yaşlı ya da saygından başlayarak sırayla yıkanma ritüeli gerçekleşir. Yıkanma banyonun duş kısmında sabunla yıkanma sonrası sıcak suyla dolu küvette dinlenmeyle biter. Yalnız küvetteki su tüm aile fertleri tarafından değiştirilmeden kullanılır bu yüzden kirletmemeye özen göstermek gerekir.

Küvetlerdeki bu dinlenme için kullanılan ve temiz kalmasına özen gösterilen su banyolar bittikten sonra birçok aile tarafından çamaşır makinesi çalıştırılırken kullanılır yani ziyan edilmez.

Türkler için ise banyolarda ilginç bir sürpriz vardır. Elektronik klozet kapakları bizim hiç de alışık olmadığımız ve kafamızı en fazla karıştıracak şeydir. Kullanmak için kesinlikle herhangi bir üniversitenin mühendislik fakültesinden mezun olmayı gerektiren bu klozet kapakları ülkede halka açık tuvaletler dâhil neredeyse tüm tuvaletlerde karşınıza çıkar.

Piyasanın lider markası Toto tarafından üretilen bu klozet kapaklarının ya kenarında birleşik ya da ayrı bir aparat olarak elektronik kumandası vardır.

Bu klozetlere otururken önce oturacağınız kapağın sıcaklığını ayarlamanız gerekir. İşiniz bittikten sonra ise temizlenme suyunun sıcaklık seçimi ayrı bir derttir. Seçtiğiniz su sıcaklığında el değmeden yıkanmanız için devreye giren sensörler sizin yönlendirmenize gerek duymadan suyu nereye fışkırtacakları konusunda uzmandırlar. Size sadece suyun basıncını ayarlamak düşer.

Yıkama bittikten sonra bir de kurutma vardır ki bazı yeni modellerde parfüm sıkma seçeneği bile vardır. Bu klozet kapakları konforun günlük hayatta Japonya’da ne kadar önemli olduğu size hissettirecek en önemli detaylardan biridir.

Japonya ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yazar: Serdar Nazım KÖLÜRBAŞI