japonya deprem 2

Japonya Turu Ve Deprem

 

Uzun ama zevkli bir gün geçirdikten sonra, turdaki misafirlerimle otelimize dönmüştük. Tam gömleğimi çıkarıp yatağa uzanacaktım ki müthiş bir sarsıntıyla irkildim. Japonya’da yılda 1500 küsur deprem olduğunu bununda ortalama günde 5 deprem yaptığını biliyorum. Ufak tefek sarsıntılara da alışığım yalnız bu sefer bulunduğum otelin 20. Katında olduğumu bilmek bir anda elimin ayağımın titremesine sebep oldu. Ayrıca oldukça uzun sallanmıştık yaklaşık 10 saniye. Büyük İstanbul depremini yaşamış biri olarak bitmek bilmeyen saniyeler boyunca çatırdayan binanın çıkardığı sesleri çaresizce dinlemenin yarattığı travmanın da pek yabana atılacak cinsten olmadığını biliyorum.

Hemen gömleğimi elime alıp odadan fırladım, asansör çalışmıyor olmalıydı yangın merdivenine yöneldim ve katları uçarcasına inmeye başladım. 20 kat inmek uzun sürüyormuş.

Resepsiyona indiğimde ortamda hafif bir piyano sesi, ben nefes nefeseyim. Hemen bir görevli uyardı lütfen gömleğinizi giyin diye. Lobide çıplak ayakla dolaşmamın bir sakıncası yokmuş ama gömleksiz dolaşamazmışım.

İçki de içmedim ama etrafımda benden başka herkes sanki hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Hemen internetten Japon Deprem Araştırma Merkezine bağlandım, evet gerçekten de 15 dakika önce 5.7 şiddetinde bir deprem olmuş. Ama kimsede ne en ufak bir heyecan ne de bir endişe görünmüyor. Gömleğimi üstüme geçirip resepsiyoniste yaklaştım. Depremi hissetmediniz mi diye sordum. Verdiği cevap ilginçti. Evet hissettik ama hergün olan sıradan depremlerden pek farkı yok. Japon binaları, özellikle  gökdelenler, hele hele 1995 yılında yaşanan Kobe depreminden sonra yapılanlar neredeyse  9 şiddetinde depremlere dayanacak şekilde yapılıyor.

Sizde endişe etmeyin ve odanıza çıkın lütfen.

Biraz araştırdığımda karşıma çıkan sonuçlar oldukça aydınlatıcı. Japonya’da, 1995 Kobe depreminden sonra yapılan binalar oldukça katı kurallara uyularak inşa edilmiş durumda. Bu tarihten önce yapılan binalarda da çok ciddi güçlendirmeler yapılmış. Konuyla ilgili araştırmalar, yeni teknik denemeleri devam ediyor. İnşaat sektöründe dünyada ki en güvenilir binaların Japonya’da yapıldığını söyleyebiliriz. Depreme karşı Japonya’da kullanılmaya başlayan en yenilikçi çözümlerden biri, binanın zeminle bağlantısını kesen kauçuk taban yalıtımı. Bina temeline kauçuk tampon yerleştirildiği için binalar herhangi bir depremde titremek yerine sallanıyor. Binanın temeline konan hidrolik yaylar ve çelik teller vasıtasıyla binanın temelinden ayrılması da önleniyor.

Orta ve yüksek yapılarda duvarlar içine metal plakalar konması da ayrı bir zorunluluk. Sarsıntı bu plakalar sayesinde tüm duvara yayıldığı için binanın tümünün aynı anda aynı salınımı yapması sağlanıyor. Özellikle gökdelenler esnediği için yüksek binalara, bizim yaşadığımız tarz bir depremde iki yöne en az 2, ortalama 3 metre gidip geliyor.

Japonlar depreme dayanıklı inşaat konusunda ki araştırmalarına hiç durak vermeden devam ediyorlar. Son dönemde tabanda kullanılan kauçuk yerine petrol ile doldurulmuş tamponlar kullanılmaya başlanmış durumda.

Japonlar inşaat teknolojisinde çok ilerlemiş olmalarına rağmen halkını da bir doğal felaket anında yapmaları gerekenler konusunda bilgilendirmeyi  ve sıkça tatbikat yapmayı da ihmal etmiyorlar. Okullarda yılda ortalama 2 kez öğrencilere eğitim ve tatbikat, halkın sıkça gittiği müze ve tapınaklarda da dönem dönem ilk yardım ve kurtarma araç gereçlerini kullanma eğitimleri veriliyor.

Japonya ile ilgili diğer yazılar

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.