Japonca

Japonca’da “Ben” Diyememek

Japonlar Japonca konuşurken iki kavrama çok dikkat ederler: Honne yani içlerinden geçenler ve Tatemae yani ağızlarından çıkanlar. Keskin Japon görgü kuralları içinde karşıdakine saygısızlık etmemek önemlidir. Bu bağlamda iç sesi susturmak ve kendi hislerimizi törpülerken kelimeleri iyi seçmek önemli bir maharet halini alır. Durum böyle olunca Japonca “Ben” demek bile bir dert halini alır.

Tek bir kelime, yani “Ben” diyerek hem kendi tarzınızı hem de karşınızdakine olan duygularınızı ifade edersiniz. Konuşma esnasında her tonlamaya dikkat eden Japonlar, aralarında konuşurken sanırım en çok cümle başındaki “Ben” kelimesine dikkat ederler.

Japonca “Ben” İçin Kullanım Şekilleri

Watashi her iki cinsiyet için de kullanılan en temel hem günlük hem resmi alanlarda kullanabileceğiniz formudur.

Watakushi aslında kısaltılmış ve Watashi halini almıştır, ama bazı durumlarda kullanılmaya devam eder. Kral, bakan ya da çok önemli bir yöneticiye hitap ederken kullanmak gerekir ama aynı zamanda kullanırken de dikkat erilmelidir. Hakkettiği kadar önemli olmayan birine karşı kullanılırsa kullananın kebirini ifade eder ve karşıdaki kişiyi aşağılar.

Washi, Watashi kelimesinin yaşlı ve diksiyonu bozuk kişiler tarafından kullanılan kısaltmasıdır.

Wai, Watashi’nin en kısaltılmış halidir. Genelde sadece Kansai bölgesinde kullanılır.

Boku kelimesi Watashi’ye göre daha az resmi, mütevazı genelde arkadaş arası kullanılan ve genelde erkekler tarafından kullanılan “Ben” kelimesidir.

Ore kelimesi Boku gibi daha az resmi bir ifadedir ama boku ne kadar mütevazı ise o ore kadar kibirli bir ifade sunar.

Ware kelimesi Ore’den daha güçlü bir şekilde “Ben” der. Soylu ya da karşısındakinden üstün olduğunu belirtmek isteyen kişilerce kullanılır.  Kendini beğenmişlik de ifade edebileceği için “Biz” anlamına gelen  Wareware hali daha sık kullanılır.

Atashi daha sevimli ama sadece kadınlar için kullanılan ve resmi olmayan “Ben” şeklidir.

Uchi cinsiyet ayrımı olmadan kullanılan Atashi’ye göre daha az sevimli tam olarak “Ben” demeden iç anlamı vererek “Ben” deme şeklidir.

Kochira  kelime anlamı olarak bu taraf ya da bu yön demektir. Genelde iş ilişkilerinde kullanılır. Çok resmidir. Bu taraf derken, anlatılmak istenen bizim şirket ifadesidir.

Kocchi  daha az resmidir ve genellikle arkadaş arasında kullanılır. Karşıdakinin sosyal statüsüne yönelik hiç bir detay vermez.
Tüm bunların yetmediği durumlarda kendi ismini kullandıktan sonra sanki 3. Bir kişiden bahsediyormuş gibi konuşana da rastlamak mümkündür.

Tarihte Ben:

Wagahai hem sosyal statüsü hem de yaşı ileri kişiler tarafından kullanılmıştır.

Oira Edo döneminin sonlarında bayanlar tarafından kullanılmış “Ben” şeklidir.

Sessha Samuraylar tarafından mütevazı olmak için tercih edilen, beceriksize gelen anlamıyla samurayların yetenekleri hakkında alçakgönüllü olmak istediklerinde kullandıkları “Ben” şeklidir.

Atai çok nadir olarak ve genelde saraydaki sosyetik kadınlar tarafından kullanmış “Ben” ‘ dir.

Yo nadiren derebeyleri ya da kibirli devlet yöneticileri tarafından kullanılmış karşıdakini ezen “Ben” halidir.

Warawa Samuray ailesindeki kadınların karşılarındakine sosyal statü üstünlüğünü belirtmek için kullandıkları “Ben” şeklidir.

Wachiki Geyşalar tarafından kullanılan “Ben” ‘ dir.

Chin  2. Dünya savaşına kadar sadece İmparator tarafından kullanılmış “Ben” kelimesidir.

Japonya ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.