Japon Yemekleri 1

Japon Yemekleri

Japonya’ya gelmeden dert olacağı ilk düşünülen şey, Japon yemekleri konusudur. Bizim gibi et ve kebap alışkanlığına sahip bir halk için bir anda balık hem de çiğ balık rejimine geçmek kolay olmayabilir. Japon yemekleri cesaretle denenirse, yemek işinin aslında hiç de korkulduğu kadar sıkıntı çıkarmadığı görülür. Hatta yeni tatlara biraz da olsa açık olanlar için Japonya tam bir cennettir.

Nasıl bir şey yemek istediğinizi anlatmak konusunda dil bilmeseniz bile restoranlarda zorluk çekmezsiniz. Japonya’da restoranların girişinde ilk dikkati çeken şey, spotlar altında sergilenen ve gerçek gibi gözüken yemek tabaklarıdır. Bu yemek tabakları içerde bulabileceğiniz tüm yemeklerin bire bir maketidir.

Japonya’da plastik yemek üretimi tam bir sanattır ve restoran girişi değil de bir masada bu tabakları görseniz gerçek mi değil mi ayırt bile edemezsiniz.

Ayrıca restoranlarda ki menü kitapçıklarında sıklıkla Japon yemekleri ‘nin açıklamasının yanında resmini de görürsünüz.

Japonya’da en fazla sıkıntıyı Hashi denen çubuklarla yemek yemeğe çalışırken çekersiniz ama bir çok restoranda istediğiniz anda çatal ve bıçak temin edebildikleri için bu da bir sorun değildir.

Bizim ülkemizde buraya gelmeden önce en çok bilinen Japon yemeği Sushi’dir. Bir kaç kez haşlanmış pirincin, pirinç sirkesi, şeker ve tuzla tatlandırılması sonrası avuç içinde sıkıştırılarak üstüne ya da içine balık ve ya deniz mahsulü konarak servis edilir.

Deniz mahsulü denince aklımıza en çok somon, orkinos ve karides gelmelidir.

Sushi’nin dört çeşidi vardır.

Bizim en iyi bildiğimiz, deniz yosununun içine pilav ile birlikte deniz mahsullerinin de konulup rulo yapıldıktan sonra dilim dilim kesilerek servis yapılan türüdür. Buna Maki sushi denir.

Sadece pilavın üstüne deniz mahsulü konup servis edilenine ise Nigiri denir.

Uramaki sushi olarak adlandırılanda deniz yosunu iç malzemedir ve içine deniz mahsulleri de doldurulduktan sonra dışı haşlanmış pirinç ile kaplanır.

Dilimler halinde pirinçsiz servis edilen deniz mahsullerine ise Sashimi denir.

Sushi genelde zencefil kökü turşusuyla yenir çünkü bu turşu değişik deniz mahsulleri yenirken arada ağız tadını sıfırlar.

Soya sosu ise bizim bildiğimizin aksine pilavı tatlandırmak için değil, deniz mahsulünün tadına katkı içindir. Hatta soya sosunu Wasabi bitkisinin kökünden hazırlanan acı sosla karıştırmak oldukça yaygındır.

Erkeklerin avuçları kadınlardan daha soğuk olduğu için sushi’nin ana malzemesi haşlanmış pirinç erkek avcuna daha az yapışır. Bu yüzden sushi ustaları daha çok erkektir.

Ülkede en sık karşınıza çıkacak sushi restoranı ise Kaiten-Zushi’lerdir. Bu restoranlarda ortada dönen bir bantın üstünden hazır sushi tabakları bulunur ve müşteriler diledikleri gibi aldıkları tabakları biriktirip sonunda tabak sayısına göre ücret öderler.

Bizim damak tadımıza en uygun Japon yemeği ise Tempura adı verilen kızartmalardır. Aslında Tempura tam anlamıyla yağ çektirmeden çıtır çıtır kızartma yöntemidir. Tempuraların bu kadar güzel olmasının sırrı un, yumurta ve sudan oluşan boza kıvamlı karışımı soğukta bekletmekten geçer. Temizlenmiş, kılçıksız balık ya da deniz mahsulleri bu soğuk malzemeye bulanıp kızgın yağda kızartılınca dış kabuk hemen çıtırlaştığı için içerdeki balık yağ çekmez…

Japon yemekleri’ nin yanında sıklıkla Noodle ve Udon kullanılır. Noodle bizim dilimizde makarna ve erişte türevine denk gelen bir yiyecektir. Spagetti’nin kısa ve incesi gibidir, esmer undan yapılanı kullanılır. Noodle genelde sebzeli bazen de deniz mahsulleri ile karıştırılmış bir şekilde servis edilir. Udon ise noodle’ın kalın ve uzun halidir çorba gibi servis edilir.

Miso çorbası hemen her restoranda bulabileceğiniz içimi hafif bir balık çorbasıdır.

Ülkede yemekleriyle ünlü şehir Osaka’dır. Bu şehrin bizim mücvere benzeyen çeşitli sebzelerin et ya da deniz mahsulleriyle karıştırılarak kızartıldığı Okonomiyaki’ler özellikle eşsizdir.

Takoyaki gene Osaka bölgesinde bulabileceğiniz en ilginç atıştırmalıklardandır. 6’lı ve 8′ li setler halinde satılan bu toplar aslında kızartılmış ahtapot etidir.

Ülkedeki belki de en sıra dışı yemek Osaka bölgesine has Kobe Bifteğidir.  Kilosu bir servet olan bu etin elde edildiği hayvanlara klasik müzik dinletilip beslenirken bira içirildiğinden, bir de rutin olarak kaslanmasınlar diye masaj yapıldığından dolayı masaya gelen etin tadına doyulmaz.

Bütün bu yemekleri ise her restoranın olmazsa olmazı sake ile içmek gerekir. Sake pirinç rakısıdır, derecesi yüksektir, sek içilir ve özel bardaklarda servis yapılır.

Japonya hakkında diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.