Karate

Japon Sporları Karate, Judo, Aikido

Gövdeleri bacaklarından daha uzun olan Japonların ağırlık merkezleri vücudun alt kısmında olunca judo, karate ve sumo gibi sporlarda çok başarılı olmuşlardır.

Ülkemizde uzak doğu sporları denince akla gelen bu değişik dövüş sanatları aslında Japonya’dan dünyaya yayılmış tarihi dövüş sanatlarıdır..

Her birinin kendine göre ayrı felsefesi olan günümüzde spor dediğimiz bu eski dövüş sanatlarını bir kaç başlık altında inceleyebiliriz.

Judo, kelime anlamı olarak yumuşak ya da nazik yaşam yolu demektir. Çin’den değişime uğrayarak Kore üstünden Japonya’ya ulaşmış ve Japonya’da 1882 yılında net kurallarla tanımlanmış ve modern dövüş sanatlarının ilk örneği olmuştur.

Prensip olarak bütün şiddet hareketleri yasaktır. Kuvvete karşı koymadan, en az kuvvetle karşıdakinin dengesini bozmayı hedefler. Dövüş esnasında rakibe acı vermeden onu acı sınırına getirerek kazanmak amaçtır.

Takılan kuşağın rengi ile anlam kazanan tüm sporların kökünde dini inançlara atıflar bulabiliriz. Kuşak renkleri kat edilen yolu simgeler. En son ulaşılan kırmızı kuşak iç aydınlanmayı ifade ederken beyaz elbise saflığın sembolüdür.

Japon dövüş sanatları içinde en çok tanınanı karate, aynı zamanda en ilginç hikâyeye de sahip olanıdır.

Karate silahsız savaş sanatı anlamına gelen Karate-do isminden türemiştir. Kara boş, te el, do ise yol anlamına gelir. Okinawa adasında doğan bu dövüş sanatı tarih içinde bir çok usta tarafından birbirinden hayli farklı tekniklerle samuraylara öğretile gelmiştir.

İkinci Dünya savaşına kadar adı Japonya’da bile pek duyulmamış olan bu dövüş sanatı, Amerika Birleşik Devletleri’nin işgal döneminde kendilerine karşı kullanılmasından endişe ederek Japon hükumetinden savunma amaçlı bir spora çevrilmesi talebiyle bugünkü ününe kavuşmuştur. Bu talep sonrası Japon hükumetinin çabasıyla Zen Budizm’i ile şekillendirilip kişinin bedenini ve zihnini uyumlayarak kendini korumasını amaç edinen bir spora dönüşen Karate bugün dünya da birçok ülkede öğretilmektedir.

Aikido 14. Yüzyılda ortaya çıkmış gene Japon kültürünü yansıtan ilginç bir dövüş sanatıdır. Ruhun ve vücudun birleştirilmesini amaçlar.  Ai uyum, ki ruh, do yaşamın yolu demektir.  Asıl amaç kullanılan bükme ve fırlatma teknikleri ile saldıranın gücünü ve hamlelerini ona karşı kullanmaktır, bir nevi durdurmak ve etkisiz hale getirmektir. Bu dövüş sanatında hiç bir şekilde saldırı hamleleri yer almaz.

Japonya hakkında diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.