japon okul gezileri 1

Japon Okul Gezileri

Japonya’da okullar bizim alıştığımız şekilde Haziranda kapanıp Eylül’de açılmaz. Mart başı karnelerini alan çocuklar Nisan ayı Sakura dönemi sonrası 4 dönem halinde eğitim görürler. Dönem sayısı 4 olunca haliyle dönem tatili sayısı da 4 oluyor. Aslında çocuklar bizdeki kadar okuldan uzak kalmadan bizimkiler kadar çok tatil yapıyorlar. Dönem sonlarına doğru her okul müfredatı gereği kültürel geziyi yapmakla yükümlüdür. Okullar, küçük sınıflarla yakın çevreden başlayarak, sınıf büyüdükçe ise daha uzak noktalara doğru ülkenin kültürel ve tarihi zenginliğini keşfetmek için turlar düzenler.

Japonya seyahatiniz eğer okul dönem sonlarından birine denk geldiyse hemen her gittiğiniz müzede ya da tapınakta sınıflarını belirten değişik renkli şapkaları ve muntazam üniformalarıyla farklı yaşlarda birçok öğrenci grubu görmeniz mümkün olur.

Evet, Japonlar çocuklarının ülke tarihi ve kültürünü öğrenmesine çok önem veriyorlar ama bunu yaparken bizdeki gibi ticari bir kazanç kapısı haline de getirmemişler. Okullar kendi organizasyonları ve bütçeleri dâhilinde velilerden herhangi bir ücret talep etmeden yakınlardaki müzeleri ve tarihi yerleri çocuklara gezdiriyorlar. Hatta ana okul seviyesinde yapılan gezilerde çocuğa eşlik etmek isteyen ebeveynlerin de tüm gezi masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

Bu öğrenci gruplarından birine denk geldiyseniz Türkiye’de müzelerde yaşanan öğrenci gürültüsü ve karmaşasının aksine, Japon çocukların nasıl daha 5 yaşından itibaren düzenli ve kolektif hareket etmek için kodlandıklarını gözlemleyebiliyorsunuz. Otobüse, tek sıra halinde acele etmeden binişleri,  öğretmenlerini çıt çıkarmadan çömelerek dinlemeleri, müzede sırayı ve düzeni bozmadan rehberi dinleyerek, aynı zamanda da boyunlarına bağlı not tahtası üzerine not alarak ilerlemeleri gerçekten takdire şayan.

1 yıllık doğum izni sonrası işe dönen anneleri yüzünden anaokuluna başlama yaşı neredeyse 1 olan Japon çocuklar haliyle hayata bizim çocuklarımızdan daha erken başlıyorlar. Tuvalet eğitiminden, tek başına  giyinme becerisine kadar hayatla ilgili her detayı okulda öğrenen çocuklar okula giderken de bizim alıştığımız servis sistemini kullanmıyorlar. Mahallelerde belli noktalarda toplanarak okula kadar görevliler eşliğinde yürümeye alışık çocukların haliyle müze gezme sırasındaki  disiplinleri de farklı oluyor.

Orta okul itibariyle yoğunlaşan İngilizce dersleri doğrultusunda dönem sonu yapılan bu gezilerde öğrencilere turistlerle İngilizce konuşabilmeleri adına ödevler ve görevler verilir. Başlarında öğretmenleri olmak kaydıyla, size yaklaşıp önce özür dileyerek ve izninizi alarak İngilizce soruları mümkün olduğunca düzgün telaffuz etmeye çalışarak sorarlar. Öğretmenleri herhangi bir yanlışlarında onlara yardım eder ve düzeltir.  Öğrencilerin tüm gezilerini fotoğraflayan okul fotoğrafçıları, öğrenciler turistlerle iletişim halindeyken de bunu fotoğraflarlar. Bu kısa temasın sonrasında öğrenciler mutlaka konuştukları turistlere küçük bir hatıra verirler. Bu hatıra genelde ülkenin geleneksel kağıt katlama sanatı origami ile yapılmış sağlıklı ve uzun yaşamı sembolize eden Turna kuşudur ve bu kuşlar ilk okuldan itibaren verilen el işi derslerinde gerçekten o sınıfın çocukları tarafından yapılmıştır.

Japonya ile ilgili diğer yazılar

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.