Hanko 5

Hanko ve İmzanın Rekabeti

Bizim için ne kadar sıradandır bankada para yatırırken ya da çekerken atılan imza. En önemsiz yerlerde bile, bir şeyi alırken ve ya bırakırken imza atmayan var mıdır? Hatta ülkemizde imzası olmayan kimse var mıdır?

Japonlara ise bizim alışık olduğumuz şekilde bir imza attırmak kesinlikle mümkün değildir. Her konuda sıra dışı olan Japon halkı, imza yerine kişisel bir mühür kullanmayı tercih eder. Hanko adındaki bu mühürler genelde bir ruj büyüklüğünde olup hem resmi hem günlük tüm işlerde kullanılır. Yazılı bir kural olmasa da bu mühürleri kullanmak adeta bir zorunluluktur.

Ülkede bu tip mühürlere alışık olmayan yabancılar için ise hayat hiç kolay değildir. Özellikle resmi işlerde attığınız her imzanın bir öncekiyle tıpatıp aynı olması beklenir. Kuyruğun kıvrımından harflerin çaplarına kadar kontrol edilen ve eşit olmayan imzalar sorgusuz sualsiz ret edilir. Bu yüzden ülkede kısa dönem bile kalınıyor olsa bir Hanko edinmek de fayda vardır.

Günlük hayatta paraf niyetine kullanılan, nispeten ucuz ve her köşe başında yaptırabileceğiniz Hankoların dışında önemli resmi belgelerde kullanılmak üzere ancak mesleğinin ehli ve yetkili kişilerce yapılan Hankolar da vardır. Resmi belgeler için hayatınız boyunca size eşlik edecek olan bu ikinci tip Hankoyu ayrıca belediyede adınıza da kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Belediye kaydı sonrası bu Hanko adeta kimlik kartınız olacaktır, soyadınızın yazılışını içermesi dışında içinde gözle görülmesi çok zor minik şifreler de içerecektir.

Günümüzde teknoloji ve makineler sayesinde çok kolay üretilse de Hankonun yetkili bir ustaya yaptırılanı makbuldür. Ne de olsa hayatımız boyunca bize eşlik edecektir. Tarihteki en ünlü malzeme fildişinin şimdilerde ülkeye girmesi yasaklandığı için ise boynuz, kemik, nikel ya da mermer günümüzde en çok kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır.

Japonların en korktukları şeylerin başında Hankolarını kaybetmek gelmektedir. Gerçekten de Hankoyu kaybetmek kimliği kaybetmekten çok daha vahim durumlara yol açabilir. Bu yüzden resmi işlerde ve özellikle alım satım anlarında kullanılan mühürleri aileler genelde bankalardaki kasalarında saklarlar. Günlük hayatlarında belediye ye kayıt ettirmedikleri standart Hankolarını kullanırlar.

Hankoların fiyatını 3 şey belirler: Yapıldığı malzeme,  karmaşıklığı ve büyüklüğü. Hazırlanması genelde 2 ya da 3 hafta sürer. Soyad kullanılır. Asla unvan yazılmaz. Yuvarlak Hankolar kişilere, kare Hankolar firmalara aittir.

Ülkedeki tüm Hankolarda Koin-Tai karakterleri kullanılır. Baskı sonrası evrağa çıkan renk genelde kırmızıdır. 50 dolardan 1500 dolara kadar Hanko bulmak mümkündür.

Size teslim edilen Hankonuzu kayıt ettirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Kayıp ederseniz, kayıt ettirirken alınan parmak izinden kimlik bilgilerine kadar tüm bilgileri doğrulamanızı gerektiren oldukça uzun bir formalitesi vardır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.