HİNT SELAMI NAMASTE

Namaste ?

Her yoga sınıfı bu Sanskritçe sözcüğü söyleyerek biter ve onun prensipleri doğrultusunda ilerlerken hayatınızı geliştirip düzenleyebilirsiniz. Eğer hayatınızda yoga dersi almışsanız dolayısıyla bu iki öğreti dersin sonunda birbirini tamamlayarak oluşur. Öncelikle dinlenme pozisyonu alınırken dersin sonunda herkes Savasana pozisyonunu alır. Bu hareketten sonra sınıf tekrar oturduğunda ellerini yüreğinin önünde birleştirerek ‘’Üçüncü Göz’’ünün önünde bir araya getirir, eğilir ve ‘’Namaste’’ denir. Üçüncü göz; fiziksel dünyanın ötesindeki boyutları görebilmek ve hiçbir toplumun harekete geçirmediği eğitim ve kültür sistemlerini aktif hale getiren altıncı duyumuz gibi bir doğu felsefesi inanışıdır. Dışa dönük beş duyu olduğu gibi içe dönükte beş duyu vardır. Kişi normalde on duyuya sahiptir ve ilk başta üçüncü göz kişinin içsel yolculuğunu başlatır. Ardından diğer duyular da açılmaya ve anlaşılmaya başlar. Sınıf bitiminde Namaste’nin böyle bir ayin olduğunu söylemeseydik aslında bu kelimenin ne anlama geldiğini bilemezdiniz ve bu konuyu düşünmeye başlardınız. Hayatınızın farklı farklı yönleri olmasaydı, yoga pratiği nasıl şekillendirilebilirdi. Her yoginin Namaste’den tanıması gereken derin bir açıklaması var.

Namaste sözcüğü Sanskritçe’de ‘’nama’’ kökünden gelen ‘’Namas’’ olan eğilmek anlamına gelen ve ‘’te’’ hecesi ile devam eden; ‘’sen’’, ‘’seni’’ hecelerinin birleşmesi ile oluşmuştur.  Namaste; ‘’Önünde saygıyla eğilmek’’, ’’senin önünde eğilirim’’, ‘’selamlarım’’, ‘’saygılarımla’’   anlamını taşır.

Tanrı’nın bir parçası olduğunu bilerek O’na inanan ve dünyada bir zerre olduğunun bilincinde olup O’ndan gelen zerrelere kalben selam verişidir. Namaste’yi yalnızca üç kısa heceden oluşsa da bu sözcük yoganın anlamıdır. Yoğunlaştırarak bir bütünlük sağlarken; bir adım geri atmanıza ve sunum yapmanıza yardımcı olur.

Namaste aynı zamanda hayattaki çılgınlıkları geri çevirmenize yardımcı olmak ile kalmaz; sınıftaki diğer öğrencileri ve öğretmeni tanımayı da hatırlatır. Namaste’yi merhaba ya da veda etmek için bir yol olarak kullandığınızda, aktif olarak başkalarına bağlanmak için çaba harcıyorsunuz demektir. Tabiki de yoga sınıfının amacı akışlar ve pozlar ile kendinize meydan okumak ve bu spor ile hedeflerinize ulaşmakta kolaylıklar sağlamaktır. Ayrıca Namaste sözcüğünü tekrar tekrar söylerseniz; hep birlikte siz ve sizin tarafınızdaki insanların da bu sınıfta olduğunu, aynı dünyada yaşadığını ve hep beraber daha derin inançlar için uğraştıklarının bir hatırlatması olur. Bu kelimeyi söyleyerek anlamını yansıtmak; kendiniz hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Kimi insanların kendileri ile yüzleşip özlerini tanımaları isteği yokken inanışlarından doğan tecrübeler ile kalben bu felsefeye değer verip kalplerini temizlemişlerdir.

Namaste; günlük yaşantınızda kendinizi nasıl taşıdığınızı bazı tekniklerle değiştirebilir. Bir araya gelerek ruhlarınızı ortak bir deneyim içerisinde geliştirebilirsiniz. Bunu hayatınızdaki stres ve çatışmaları dışa vurarak içsel huzuru ve mutluluğu yakalayabileceğinizi de düşünün çünkü ‘’Namaste’’ oluşumu pozitif enerji ile dünyaya barış mesajları göndermektedir.

Aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız bu şükran duygularınızı hissedebilirler. Bunun olabileceğini inanmıyorsanız tamamen negatif bir düşünce yapısı etkisi altındasınız diyebiliriz. Duyular, duygular, düşünceler, stres vb. gibi ruh halleri geçişkendir.

Yazan: SUNA BAYKAM

Hindistan ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.