ganj nehri

EFSANEVİ GANJ NEHRİ’NDE COĞRAFİ YOLCULUK

Ganj Nehirleri; Yamuna, Chambal, Kosi ve Damodar kollarını içeren dünyada önemli bir yerdedir. Hep birlikte coğrafi bir keşfe çıkalım ve Hindistan’ı daha yakından tanıyalım:

  • Ganjlar (Ganga veya Gonga olarak da bilinir); su akımı açısından Hint alt kıtasındaki en büyük nehirdir. Ganga’nın uzunluğu 2,510 km’dir. Nehir, Uttarkand eyaletindeki Batı Himalaya aralıklarında bulunur. Hindu dininin takipçileri, Ganjları Hindistan’daki tüm nehirlerin en kutsal bölgesi olarak görüyorlar. Kannauj, Patliputra (günümüzde Patna), Allahabad, Kara, Baharampur, Murshidabad ve Kolkata gibi bir dizi sömürge veya kraliyet başkenti Ganj nehirleri üzerinde tarihi bir önem taşımaktadır. Ganj; Hindistan’ın Ulusal Nehri ilan edildi. Uttarkand, Uttar Pradesh, Bihar, Jharkhand ve Batı Bengal eyaletlerinden geçer. Üretken arazisi olan Ganges alanı, Bangladeş ve Hindistan’ın tarım ekonomileri için yararlıdır. Ganga ve kolları Hindistan’daki devasa bir tarım bölgesine sürekli bir su kaynağı olarak işlev yapmaktadır. Bölgede yetiştirilen başlıca ürünler arasında şeker kamışı, pirinç, yağlı tohumlar, mercimek, buğday ve patates sayılabilir. Nehir banyolarının yanında, su gövdeleri ve bataklıkların varlığı, biber, bakliyat, susam, hardal ve şeker kamışı gibi hasatlar için verimli bir ekim alanı sunar. Buna ek olarak, nehrin kenarında çeşitli balıkçılık alanları var ancak oldukça kirletilmiş durumda.
  • Yamuna; Kuzey Hindistan’daki Ganj Nehri’nin en büyük koludur. Nehir, aşağı Himalaya Dağları’nın Banderpooch tepelerinin güneybatı tarafındaki Yamunotri Buzulu’ndan kaynaklanmaktadır. Güzergâhı boyunca nehir Uttar Pradesh, Uttarkand ve Haryana gibi ülkelerden geçiyor. Yamuna’nın en büyük ve en uzun kolu, Tons Nehri’dir. Yamuna’nın diğer kollarına Betwa, Chambal, Sindh, Ken, Sarda, Hindon, Giri, Kunta, Hanuman Ganga, Rishiganga ve Kunta Nehirleri dâhildir. Yamuna’nın toplama alanı Ganj Havzasının en fazlasını içerir. Nehir, Mathura, Delhi, Agra, Etawah ve Kalpi gibi şehirleri dolaşıyor. Hindistan’da çok sayıda insan Yamuna Nehri sularına bağımlıdır. Nehir, 1,376 km’dir.
  • Chambal Nehri, Ganj’ın en önemli kollarından biridir. Ayrıca Orta Hindistan’daki Yamuna Nehri’nin bir koludur. Nehir, Madhya Pradesh, Rajasthan ve Uttar Pradesh eyaletlerinden geçiyor. Chambal Nehrinin ana kolları Mej, Banas, Kali Sindh, Parbati ve Shipra’dır. Nehrin uzunluğu 960 km’dir.
  • Kosi Nehri, Ganj’ın bir başka önemli koludur. Irmak, hem Hindistan hem de Nepal üzerinden geçen sınır ötesi bir nehirdir. Nehir, Himalaya dağlarındaki yedi kolu ile ünlüdür. Arun, Bhote Kosi ve Sun Kosi gibi Kosi Nehri Sisteminin bir dizi nehri kaynakları Çin’deki Tibet’in özerk bölgesinde bulunmaktadır. Nehir, Bihar ve Nepal’de Purnia, Biratnagar, Katihar gibi önemli şehirleri dolaşıyor. Kosi Nehri’nin uzunluğu 729 km’dir. Irmak rafting ve spor balıkçılığı, bu nehrin sularında gerçekleşen popüler macera spor faaliyetleridir. Baghmati (Kareh), Kamla ve Budhi Gandak, Hindistan’daki Kosi’nin önemli kollarından biridir. Katmandu’dan Kosi Nehri’ni ziyaret edebilirsiniz.
  • Damodar Nehri, Ganj Nehri’nin önemli bir koludur. Nehir, Carkand ve Batı Bengal eyaletlerinin içinden akıyor. Damodar Nehri’nin kaynağı, Hindistan’ın Jharkhand kentindeki Chota Nagpur Plataeu’da bulunuyor. Nehrin uzunluğu 592 km’dir. Damodar Nehrinin önemli kolları ve Konar, Barakar, Haharo, Bokaro, Ghari, Jamunia, Khadia, Guaia ve Bhera’yı içerir. Nehrin en önemli kolu Barakar’dır. Damodar Nehri üzerinde yer alan önemli yerler, Panchet Barajı, Tenughat Barajı, Randiha Anicut ve Durgapur Barajı’dır. Damodar’ın nehir kıyısında yer alan başlıca şehirler arasında Asansol, Bokaro ve Durgapur bulunur. Damodar Vadisi son derece modernize edilmiş bir sanayi bölgesidir.

Yazan: SUNA BAYKAM

Hindistan ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.