Miyajima

6000 Adanın İncisi Miyajima

Miyajima ya da diğer adıyla Itsukushima adası, Hiroşimaya kadar gelenlerin kesinlikle görmeden ayrılmamaları gereken Japonya’da ki adaların içinde belki de en güzeli. Hiroshima’da atom bombasının düştüğü sıfır noktası yani barış parkından 1 saatten az bir tramvay yolculuğu ile ulaşabileceğiniz liman sizi yüzlerce istiridye çiftliği manzarası ile karşılıyor. Limandan her on beş dakikada bir kalkan feribotlarla sadece 10 dakikada ulaşacağınız bu güzel ada ise bir tam gün geçirmeyi hak eden doğal bir güzelliğe sahip. Ayrıca ada bir çok da tarihi tapınağa ev sahipliği yapıyor.

Seto iç denizindeki Hiroshima körfezinde bulunan Miyajima, Japonca ‘da tapınak ada anlamına gelmekte. Tüm tarih boyunca kutsal kabul edilmiş bu adanın en önemli özelliği Unesco dünya mirası listesinde de kendine yer bulan Şinto mabedi Itsukushima’ dır. Japonya ile ilgili bir çok kitapta ve tanıtım broşüründe bu tapınağın denizin içinde bulunan kapısı görsel olarak kullanılmaktadır. Adaya yaklaşırken bu tapınağının su içinde bulunan Tanrı kapısı tüm heybetiyle sizi karşılar. İyice yaklaştığınızda aslında tapınağında su üzerine yapıldığını fark edersiniz. Uzun yıllar sadece din adamlarının yaşadığı adaya sıradan insanların ayak basmasına adanın kutsallığını kirletmemek adına izin verilmemiş ve halkın ibadet edebileceği İtsukushima tapınağı ve kapısı da bu yüzden su üstüne yapılmıştır. Amaç halkın karaya çıkmadan ibadet ve törenlerini kayıklarda yapmasıdır. Ayrıca tarihte adanın kutsallığını bozmamak adına yaşlanan rahiplerin adada ölmemeleri için buradan uzaklaştırılmalarına şahit oluruz.

5. Yüzyılın sonlarında inşa edilen Itsukushima tapınağı tarih içinde defalarca yenilenerek günümüze gelmiştir. Su içindeki kapısı ise 8. kez 1875 yılında inşa edilmiş ve günümüzde hala çok sağlam bir şekilde ayaktadır. Eğer adada geçirecek bir tam gününüz varsa sabah suların çekilmesini bekledikten sonra kapıya kadar yürüyebilir öğleden sonra da suyun nasıl geri dolduğunu ve kapının sular altında kaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Adada Itsukushima tapınağı dışında birçok başka Budist ve Şinto tapınağı da mevcut zaten daha öncede söylediğimiz gibi ada için kullanılan isim tapınak ada anlamına gelen Miyajima.

Adaya ayak bastığınız andan gideceğiniz ana kadar size eşlik eden ceylanlar adanın adeta ev sahibi gibi davranırlar. Her an her yerde karşınıza çıkan bu sevimli hayvanları hem sevmek hem de onları zararsız aburcuburla ellerinizle beslemek mümkündür. Yalnız elinizdeki ya da çantanızdaki kağıtlara dikkat etmeniz gerekir çünkü bu sevimli hayvanlar gayet sessiz bir şekilde burunlarını çantanıza sokup karıştırabilecek kadar da turistlere alışkındır. Tanrının habercisi olduğuna inanılan ve uğur getirdiği düşünülen ceylanları Kyoto yakınındaki Nara dışında böyle başıboş görebileceğiniz tek yer bu ada.

Adanın en yüksek noktası 535 metre yüksekliğiyle kısa bir teleferik yolculuğu sonrası ulaşılabilen Misen dağı. Tepeye çıkıldığında muhteşem Hiroşima körfezi ve küçük adaları gözlemleyebileceğiniz bir de teras var. Bu tepenin de ev sahibi maymunlar, gene eşyalarınıza dikkat etmeniz lazım.

Çeşit çeşit hediyelik eşya bulabileceğiniz ve adım başı istridye kızartan küçük büfelerin olduğu çarşı feribot iskelesinin tam karşısındaki ara sokaklara dağılmış durumda ve alış veriş sevenler için ideal adres.

Adada çok büyük olmamakla birlikte bir de akvaryum var. Japon denizlerinde bulunan balıklardan bir koleksiyon bulacağınız akvaryum gezi için tam gününüz var ve Misen dağı civarında doğa yürüyüşü yapmak ilginizi çekmiyorsa gezilebilecek yerler arasında bulunmakta.

Japonya hakkında diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.