47 Ronin 5

47 Ronin Efsanesi

Ronin Japonca dalga adam anlamına gelmektedir. Bir efendisi olmayan, oradan oraya savrulan samurayları ifade etmek için kullanılmış bir sıfattır. Bir samurayın Ronin konumuna düşmesi için efendisini yani Daimyo’sunu koruyamamış olması, bir suç işlemesi ya da efendisinin gücünü kaybetmiş ve topraklarının el değiştirmiş olması gerekir. Tüm bu durumlarda samuray kendisine verilen onurlu ölüm hakkı olan seppuku yapmaktan kaçınırsa Ronin durumuna düşer.

Dünyada Ronin denince anlatılan efsanelerden en bilineni 47 Ronin’in hikâyesidir. Yakın dönemde filmlere de konu olmuş bu efsane, bağlılık ve onura Japon kültüründe verilen önemi vurgulaması açısından çok önemlidir.

Hikâye tarihsel bir gerçeği yansıtmaktadır ve 1700 lü yılların başında geçmektedir.

İmparator Higashiyama tarafından Tokugawa Hanedanına sürdüren Shogun Tsunayoshi’ ye gönderilen iyi niyet elçilerini karşılamak üzere iki Daimyo, yani iki yerel derebeyi seçilir. Harami bölgesindeki Ako kalesinin idaresinde bulunan, ordusu ve halk tarafından çok sevilen Asano Takumi ve Sendai bölgesinin yöneticisi Date Munehare. Bu iki Daimyo çok tecrübeli olmadıkları içinde onlara eşlik etmek üzere kıdemli subaylardan Kira Kozukenosuko görevlendirilir.

Yalnız subay Kira bu iki Daimyo’yu sevmemektedir ve sivri dili ile sürekli aşağılamaktadır. Elçiler karşılanırken söylediği sözler o kadar onur kırıcıdır ki Asano Takumi dayanamaz ve kılıcıyla onu yaralar.

Edo sarayında kurallar çok nettir. Kılıç çekildi mi bunun cezasız kalması mümkün değildir. Asano Takumi kendini savunsa da Shogun olayı çok taraflı değerlendirir, subay Kira’yı affeder ve Asano Takumi’den seppuku yapmasını ister. Asano Takumi kendisini öldürdükten sonra Edo yönetimi kalesine ve tüm mal varlığına el koyar, ordusunu da dağıtır. Artık samurayları birer Ronin’dir.

Daimyo’ları Asano Takumi’ye gönülden bağlı ve onun gerçekten haksızlığa uğradığına inanan savaşçılarından bir kısmı intikam yemini eder. İşte 47 Ronin, bu intikam yemini eden savaşçıların destanıdır.

Asano’nun en yakın arkadaşı ve baş danışmanı Samuraylarının şefi Oishi Kuranosuke liderliğinde 46 Ronin tam 2 yıl boyunca normal işlerde çalışarak kendilerini unuttururlar. Bu sürede gizli gizli toplanır ve plan yaparlar. Hatta Oishi eşinden ayrılmıştır. Bunu sadece haksızlığa uğrayan efendilerinin onurunu temizlemek için yaparlar.

1702 yılının sonlarında 47 Ronin subay Kira’nın konağına saldırır ve hiç kayıp vermeden 61 samurayın koruduğu köşkü ele geçirirler. Esir aldıkları subay Kira’ya onurlu olarak ölme hakkı verseler de o bunu kabul etmez. Bunun üzerine efendileri Asano Takumi’nin seppuku yaptığı bıçakla kafasını keserek öldürürler. Kesik kafayı hemen ardından efendilerinin huzuruna yani onun mezarının olduğu Sengkuji tapınağına götürüp bırakırlar. Artık görevleri son bulmuş efendilerini huzura kavuşturmuşlardır.

Oishi Kuranosoke bu işin sorumluluğunu da aynı olgunluk içinde kabul eder ve merkezi Shogun yönetimini subay Kira’nın öldürülmesi ile ilgili bilgilendirir. Oishi Asano’nun mezarı başında teslim olacaklarını açıklar.

Shogun Tsunayoshi zaten Asano’nun ölümüne sebep olan kararından dolayı çok üzgündür, ardından olayların bir de böyle gelişmesi onu iyice şaşkına çevirmiştir. Savaşçılarının Adano için yaptığı fedakârlıktan çok etkilenmiştir. Tamı tamına 47 gün inzivaya çekilir ve bu konuyla ilgili karar almaya çalışır. 47. Günün sonunda 47 savaşçıdan en gencini bağışlayarak şehrine dönmesini ve Asano’nun intikamının alındığının haberini vermesini emretmiştir. Diğer 46 savaşçıya da onurlu bir şekilde intihar etme hakkını vermiştir. Bu 46 savaşçının seppukusu 4 ayrı bölgede gerçekleşmiş ve Shogun ölümleri sonrası 46 savaşçısının Asano’nun mezarının bulunduğu Sengkuji tapınağında efendilerinin mezarının iki yanına gömülmelerini emretmiştir. Sağ kurtulan son savaşçı da yıllar sonra ölünce halk tarafından bu tapınağa gömülmüştür.

Günümüzde Japonlar hala her 14 Aralık’ta savaşçıların mezarlarının başında tütsüler yakarak bu efsaneye olan saygılarını göstermektedirler. Bu yüzden yolu Tokyo’ya düşenlerin mutlaka uğranması gereken tapınaklardan biridir Sengkuji tapınağı.

Japonya hakkında diğer yazılar için tıklayınız

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.